افزایش قیمت فولاد واقعی است


افزایش قیمت فولاد واقعی است و روند صعودی قیمت ها حبابی نبوده و می توان انتظار تداوم روند افزایشی بازار را داشت.

 سیدرضا شهرستانی، عضو هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد، با بیان مطلب فوق درباره روند قیمتی بازار فولاد گفت: روند افزایشی اخیر قیمت های فولاد در بازار داخل از دو جنبه داخلی و خارجی قابل بررسی است. اگرچه از لحاظ تقاضا در بازار داخل شاهد تغییر محسوسی نبوده ایم اما در بازارهای بین المللی اتفاقاتی سبب نوسانات قیمت ها شده است.وی در ادامه افزود: چین 50 میلیون تن از تولیدات کم کیفیت مقاطع طویل را در سال جاری کم کرده است و این کاهش سبب شد بهای میلگرد برای اولین بار بالاتر از قیمت ورق شود. همچنین مصرف فولاد در بازار چین افزایش داشته و حتی روند کاهشی متصور نیست چراکه تولید ورق و محصولات تخت افزایشی بوده است.

رئیس هیئت مدیره شرکت کلاچ اظهار داشت: کاری که فولادسازان چینی انجام داده اند کنترل بهای سنگ آهن به جهت افزایش موجودی انبارها و بنادرشان بوده و در نتیجه با این سیاست بخش فولادسازی آنها بهبود یافته و به نظر نمی رسد دیگر تمایلی به کاهش داشته باشند.

این مقام آگاه تصریح کرد: در حال حاضر قیمت شمش در بنادر چین به 440 دلار در هر تن رسیده و پیش بینی می شود حدود همین رقم تا پایان سال باقی بماند کما اینکه افزایش و نوسانات قیمت هم محتمل است.

شهرستانی در ادامه با بیان اینکه قیمت تمام شده در بخش ذوب به جهت رشد قیمت مواد اولیه نظیر فروآلیاژها، الکترود و نسوزها افزایش یافته است، تصریح کرد: بهای افزودنی های ذوب به طور متوسط نزدیک به 50 درصد افزایش یافت و در برخی موارد مثل الکترود به یکباره قیمت 6 برابر رشد داشت! در نتیجه تمامی این موارد دست به دست هم داده تا قیمت تمام شده بخش فولادسازی کشور به شدت افزایش یابد که این مسئله از دست تولیدکنندگان خارج است و فولادساز مجبور است بهای فروش را افزایش دهد. واحدهای نورد نیز از قیمت های شمش تبعیت می کنند و بنابراین بازار فولاد کشور به سمت افزایش قیمت ها رفته است.

عضو هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد خاطر نشان کرد: درخصوص بازار داخل علاوه بر تاثیر روند جهانی رشد قیمت و تقاضا، افزایش نرخ ارز را نیز می توان متذکر شد که نرخ دلار حدود 2 درصد افزایش یافته و به 3 هزار و 800 تومان رسیده است و با این نرخ ارز بهای شمش در بازار داخل هنوز فاصله زیادی با قیمت های بین المللی دارد.

شهرستانی در پایان با تأکید بر این نکته که رشد نرخ ها، نه تنها حبابی نبوده بلکه به نظر می رسد روند بازار فولاد بدین گونه ادامه یابد، خاطر نشان کرد: البته درمجموع اگر رکود بازار مسکن و ساخت و ساز به همین صورت ادامه پیدا کند، وضعیت نوردی ها و حتی ذوبی ها بهتر از شرایط سال قبل نمی شود بر این اساس امیدواریم بخش ساخت و ساز در نیمه دوم سال تحرکی به جهت تقاضا داشته باشد تا شاهد بهبود شرایط فولادسازان و نوردکاران باشیم.

 
منبع: عصر بازار

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۵/۰۲