ایران دهمین تولیدکننده بزرگ سنگ آهن دنیا است


IronOre

بر اساس آخرین آمار رسمی منتشر شده، میزان ذخایر قطعی سنگ آهن جهان در سال 2016 برای کل کشورهای جهان حدود 170 میلیارد تن، برآورد شده است. از این میزان، محتوی آهن آن 82 میلیارد تن تخمین زده شد. ذخایر سنگ آهن ایران نیز در حدود 2 میلیارد و 700 میلیون تن برآورد شده که طبق آخرین بررسی‌ها، حدود 400 میلیون تن به این رقم افزوده خواهد شد.

سنگ آهن، مهم‌ترین ماده اولیه‌ای به‌شمار می‌رود که در تولید فولاد استفاده می‌شود. بیش از 90 درصد از سنگ آهن استخراج شده در جهان، برای تولید فولاد استفاده می‌شود. هماتیت و مگنتیت کانی‌های معدنی رایج سنگ آهن هستند که در میان آن‌ها، مگنتیت، از عیار بالاتری برخوردار است.

ذخایر آهن ایران به‌صورت عمده در چند منطقه مورد اکتشاف قرار گرفته‌اند و معادن متعددی ایجاد شده اند و مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرند. معادن گل‌گهر در منطقه سیرجان واقع در استان کرمان، معادن سنگ آهن سنگان در استان خراسان، معادن چغارت و چادرملو و معادنی نیز منطقه بوشهر، بندرعباس و زاهدان قرار دارند. علاوه بر این نواحی، کانسارهای پراکنده‌ای نیز در حوالی مالیر، کاشان و نائین کشف شده‌اند. بنا به اخبار منتشر شده از سوی سازمان‌های ایمیدرو و زمین‌شناسی، در سال گذشته بیش از 400 میلیون تن ذخیره قطعی به مجموع ذخایر سنگ آهن کشور در اثر فعالیت‌های اکتشافی افزوده شد.

ایران علاوه بر آن‌که از ذخایر عظیم این ماده معدنی برخوردار است، میزان تولید سنگ آهن آن نیز بالاست. نمودار 1 میزان تولید سنگ آهن خام را در کشورهای اصلی تولید‌کننده آن نشان می‌دهد. استرالیا بیشترین میزان تولید سنگ آهن جهان را در اختیار دارد. از مجموع 2 میلیارد و 230 میلیون تن سنگ آهنی که در سال گذشته در جهان تولید شد، حدود 825 میلیون تن آن به این کشور تعلق داشت. پس از استرالیا، برزیل، چین، هند و روسیه در رده‌های بعدی از نظر بزرگترین تولیدکنندگان سنگ آهن خام قرار گرفتند. ایران در سال 2016 با تولید 26 میلیون تن از این ماده معدنی، در رده دهم کشورهای تولیدکننده این ماده معدنی قرار گرفت. باید خاطرنشان ساخت که ایران بیشترین میزان تولید سنگ آهن را نیز در منطقه خاورمیانه به‌خود اختصاص داد.

 

منبع: اخبار فلزات

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۳/۱۱