بهره‌برداری از دو پروژه فروسیلیس خمین و توسعه فروسیلیس غرب پارس تا پایان سال جاری


محمدحسین گوهری مدیرعامل شرکت مهندسی پارس فرارون معتقد است: در صنعت فروسیلیس بزرگترین مزیت ما برق است. تقریبا یکی از ارزان‌ترین قیمت برق در دنیا را داریم. بطوریکه قیمت هر کیلووات/ساعت کمتر از 2 سنت است اما این قیمت در چین 6 تا 8 سنت است. هرچند بازار داخلی اشباع است اما چندان روی تصمیم صاحبان این صنعت تاثیر نداشته و آنها در حال احداث واحدهای بیشتری هستند.

خبرنگار ماین نیوز با محمدحسین گوهری مدیرعامل شرکت مهندسی پارس فرارون گفت‌وگویی انجام داده که به شرح زیر است:

وضعیت پروژه‌هایی که در دستورکار شرکت قرار دارد به چه صورت است؟

آخرین پروژه‌ای که کار آن‌را به اتمام رسیده، پروژه فروسیلیس خمین با ظرفیت 12 هزار تن متعلق به شرکت پیام هونامیک وابسته به سازمان تامین اجتماعی نیروهای مسلح ایران (ساتا) است. اقدامات اجرایی ما در این پروژه به پایان رسیده و منتظر اتصال آن به شبکه برق سراسری هستیم. این پروژه هنوز به صورت رسمی افتتاح نشده و تولید خود را آغاز نکرده است. اما در سال جاری به تولید خواهد رسید. پروژه دیگری که امسال به بهره‌برداری می‌رسد، طرح توسعه فروسیلیس غرب پارس در همدان (ملایر) است. در حال حاضر فاز 1 این پروژه 4 سال است که تولید انجام می‌دهد. فاز 2 این پروژه نیز با همان ظرفیت 12 هزار تنی وارد مدار خواهد شد. این پروژه برای میدکو است. فاز توسعه‌ای این پروژه با برخی مسائل مالی مواجه بود که در حال برطرف شدن است و حداکثر تا پایان سال به بهره‌برداری می‌رسد.

در کنار این موارد یک پروژه در ساوه داریم که تقریبا کارهای ساختمانی انجام و دو قلم از تجهیزات خارجی آن وارد شده است. عملیات نصب نیز متعاقبا آغاز می‌شود. این پروژه برای راه‌اندازی نیازمند زمانی یک ساله است. پروژه دیگری که متاسفانه سال‌هاست گرفتار آن هستیم، فرومنگنز شهرکرد است. این پروژه با ظرفیت 15 هزار تن همچنان مشکل مالی دارد. پروژه‌های دیگر مانند کاشان، اشتهارد راه‌اندازی شده‌اند.

چه پروژه‌ای به تازگی راه‌اندازی شده است؟

پروژه‌ای که اخیرا راه‌اندازی شد، پروژه کاشان بود. پس از آن پروژه خمین در حال راه‌اندازی است. پس از این پروژه نیز برای سال جاری فروسیلیس ملایر قرار است امسال به بهره‌برداری برسد. در مجموع پروژه‌های روی کاغذ بسیار است. خوشبختانه وضعیت بازار فروسیلیس به ویژه در دنیا بسیار خوب شده و قیمت‌های جهانی افزایش پیدا کرده است. در حال حاضر فروسیلیس حداقل 1200 دلار بالا رفته است. البته در میان فروآلیاژها قیمت فروسیلیس افزایش خوبی داشته است.

دلیل این افزایش قیمت چه بوده است؟

به نظر من بازار عرضه و تقاضا در این موضوع تاثیرگذار بود، به‌خصوص چین نقش مهمی را ایفا کرد. این کشور برخی واحدهای خود را به دلیل مشکلات زیست محیطی تعطیل کرد.

آیا به سمت اجرای پروژه در خارج کشور هم رفته‌اید؟

همکاری‌هایی با کشورهای خارجی داریم اما پروژه‌ای در خارج از کشور نداشته‌ایم.

بهتر نیست به این سمت بروید با توجه به اینکه گفته می‌شود بازار داخلی به اشباع رسیده است؟

این اشباع ایجاد شده است اما به نظر می‌رسد چندان روی تصمیم صاحبان این صنعت تاثیر نداشته و برعکس در حال احداث واحدهای بیشتری هستند. شاید بتوان جایگاهی را در کنار چین پیدا کرد. در صنعت فروسیلیس بزرگترین مزیت ما برق است. تقریبا یکی از ارزان‌ترین قیمت برق در دنیا را داریم. قیمت هر کیلووات/ساعت کمتر از 2 سنت است در حالی که این قیمت در چین 6 تا 8 سنت است. همچنین ماده اولیه فروسیلیس که سیلیس کوارتز است به وفور در ایران وجود دارد. در نتیجه این موارد باعث شده تا فروسیلیس نقش مهم‌تری را نسبت به فروآلیاژهای دیگر ایفا کند. سهم برق در قیمت تمام شده بالا است و این انرژی ارزان را در اختیار داریم. به همین علت  طی سال‌های گذشته کشورهای خارجی به ویژه چینی‌ها و هندی‌ها برای سرمایه‌گذاری در ایران به سراغ ما آمده‌اند.

در حوزه فروکروم برنامه‌ای ندارید؟

در 1 تا 2 طرح کار کردیم که نهایتا خیلی جدی نشد.

وزارتخانه برنامه‌ای برای وضع عوارض روی صادرات سنگ کروم داشت، تا فرآوری شود و ارزش افزوده آن بیشتر شود. نظر شما در این باره چیست؟

متاسفانه این موضوع هنوز به واقعیت نرسیده است. هنوز صادرات کرومیت ادامه دارد و تنها واحدی که در حال کار است، فروکروم سبزوار متعلق به شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران است که با نصف ظرفیت فعالیت دارد. البته واحد دیگری در فاریاب است. همچنین یک مجموعه فروکروم با سرمایه‌گذاری چینی و با مشارکت ایرانی در رفسنجان احداث شده است اما متاسفانه با وجود اینکه این کارخانه احداث شده اما به علت نداشتن برق و تامین مواد اولیه (زیرا صاحب معدن نیستند)، راه‌اندازی نشده است.

آیا پس از برجام روابط بهتر شده است؟

اس ام اس آلمان علاقه‌مند به همکاری با ایران است.

آیا این شرکت پروژه‌ای را در حوزه فروسیلیس احداث کرده است؟

بله انجام داده است. فروسیلیس سمنان توسط گروه قدیمی مانسمان دماگ که امروز به نام اس ام اس شناخته می‌شوند اجرا شده است که پروژه قوی است. همچنین تجهیزات کوره دوم و سوم ازنا برای شرکت فروآلیاژ ایران هم به نوعی از سوی این مجموعه آلمانی تامین شد. پروژه‌های مختلفی نیز در حال مذاکره است.

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۹/۱۹