نگاه دنیا در بخش معدن به سمت ایجاد ارزش افزوده است


iron-ore

نایب رئیس خانه معدن تاکید کرد: تنوع و ذخایر مواد معدنی در ایران ظرفیت بسیار گسترده‌ای برای تولید ثروت فراهم کرده است و می‌تواند مسیر استقرار اقتصاد مقاومتی را با همگرایی دیگر مزیت‌های اقتصادی هموار کند.

محمدرضا بهرامن اظهار داشت: ایران علاوه بر ذخایر قابل توجه نفت و گاز و ظرفیت‌های پتروشیمی همچنین به ذخایر مطلوبی از انواع مواد معدنی دسترسی دارد که همگرایی این ذخایر در مسیر تولید ارزش افزوده بالا و حذف خام فروشی‌ها می‌تواند اقتصاد کشور ما را به برترین اقتصادهای جهانی تبدیل کند.

وی افزود: خوشبختانه دولت هم توجه جدی به توسعه اقتصاد معدنی دارد و باید تلاش کنیم با همگرایی مزیت‌های انرژی و ذخایر معدنی میزان خام فروشی در همه حوزه‌ها به حداقل کاهش یابد. نایب رئیس خانه معدن گفت: مزیت‌های نیروی انسانی متخصص، انرژی ارزان، ذخایر و بازار داخلی و کشورهای منطقه را داریم که ۴ عامل اصلی برای توسعه بخش معدن محسوب می‌شود. اما سوء مدیریت موجب شده است توانیم توسعه مطلوب در بخش معدن داشته باشیم.
محمدرضا بهرامن افزود: سهم معدن در تولید ناخالص داخلی کشور یک و ۴ دهم درصد است، اما در کنار این سهم باید اثرگذاری این بخش در سایر بخش‌ها بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

بهرامن گفت: برای دوره پساتحریم هم تلاش می‌کنیم ورود فناوری‌ها و دانش نوین جهانی ساماندهی شود و هدف ما این نیست که جذب سرمایه گذاری‌های خارجی فقط به استخراج و خام فروشی معادن منجر شود. وی افزود: باید از این فرصت به طور بهینه در خدمت توسعه اقتصاد ملی بهره برداری کنیم که جلب مشارکت خارجی با هدف تولید صادرات محور و توسعه بازار جهانی از آن جمله است.
وی تصریح کرد: توسعه اقتصاد معدنی؛ تحریم‌ها را نابود می‌کند و بخش معدن نیازمند پنجره واحد است. بهرامن افزود: نگاه دنیا در بخش معدن به سمت ایجاد ارزش افزوده است و باید فناوری‌های نوین و راهکارهای مشوق برای جذب سرمایه گذاری‌های آزاد است و ایران برای ایجاد ارزش افزوده بیشتر در بخش معدن راهی جز استفاده از فناوری‌های نوین و جذب سرمایه گذاری‌های آزاد ندارد.

بهرامن اظهار داشت: معدن، مزیت نسبی برای کشور محسوب می‌شود و تحریم‌ها به ما نشان داد که برای شکوفایی اقتصاد راهی جز توجه به بخشهایی که دارای مزیت نسبی در کشور است، نداریم و بخش معدن از بخشهایی است که می‌تواند به شکوفایی اقتصاد در شرایط تحریم نیز کمک کند. برای توسعه معادن به ۵ راهکار اساسی و زیربنایی نیاز داریم که شفاف سازی قوانین و مقررات از راهکارهای زیربنایی توسعه بخش معادن محسوب می‌شود تا سرمایه گذاران با چشم انداز مطمئن وارد فعالیت‌های معدنی شوند. اجرای صحیح و کامل پنجره واحد قوانین و مقررات بخش معدن در نهاد‌های مرتبط با این بخش مانند اداره منابع طبیعی، محیط زیست و میراث فرهنگی، ضروری است.
تکمیل سرمایه گذاری در بخش اکتشاف با همکاری دولت» یکی دیگر از راهکارهای توسعه معدن است. «نوسازی ماشین آلات» و «توجه به نیروی متخصص» را نیز مهم است. ایران در ردیف ۱۰ کشور برتر معدنی قرار دارد و تجربه کشورهای توسعه یافته نشان می‌دهد برای رشد و شکوفایی اقتصاد هر جامعه باید از بخش هایی در جوامع که دارای مزیت نسبی است، استفاده شود. در شرایط کنونی، بخش معدن و صنایع معدنی می‌تواند بهترین جایگزین برای بخشی از درآمدهای نفتی کشور باشد.

باید با استفاده از فناوری‌های روز جهان، برای تولیدات موادمعدنی کشور حداکثر ارزش افزوده را ایجاد و از این فرصت برای استفاده کامل از معدن در چرخه اقتصادی استفاده کنیم.

منبع: ماینیوز

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۴/۱۷