چین به منبع اصلی قراضه‌های آلومینیوم جهان تبدیل می‌شود


china

بازیافت آلومینیوم در چین با نرخ بالاتری در قیاس با سایر کشورهای جهان انجام می‌شود. پیش‌بینی می‌شود که مقدار شمش‌های آلومینیوم تولید شده از قراضه در چین، تا سال 2020 سالانه به‌طور متوسط حدود 8 درصد رشد داشته باشد. با توجه به اینکه سهم منابع ثانویه (قراضه) در مصرف آلومینیوم رو به افزایش است، می‌توان گفت که افزایش تولید قراضه‌های آلومینیوم چین در کنار روند افزایشی تولید آلومینیوم اولیه این کشور، به کاهش قیمت این فلز در بازارهای بین‌المللی دامن بزند.

کشور چین به‌واسطه جمعیت بالا و صنایع بی‌شمار در حال توسعه‌ای که دارد در سال‌های اخیر بزرگترین مصرف‌کننده بسیاری از فلزات اساسی از جمله آلومینیوم بوده است. بازار مصرف این کشور به‌قدری بزرگ است که در سال گذشته، بیش از 56 درصد کل بازار بین‌المللی از این فلز را به‌خود اختصاص داد. چنین بازار عظیمی در یک کشور، سبب شده تا بازار چین همواره تأثیر شگرفی در تعیین قیمت فلزی چون آلومینیوم داشته باشد. به‌واسطه همین بازار عظیم نیز، واحدهای بی‌شماری از تولید آلومینیوم در چین شکل گرفته‌اند، به‌طوری که در سال گذشته، حدود 54 درصد آلومینیوم تولید شده در کل دنیا، تنها به کشور چین تعلق داشت.

با وجود اینکه صنعت تولید آلومینیوم اولیه (تولید شده از منابع معدنی) در چین اعتبارات و یارانه‌های قابل توجهی را از دولت دریافت می‌کند، ولی بازار مصرف گسترده آلومینیوم در چین علاوه بر هزینه‌های پایین تولید آلومینیوم از منابع ثانویه (قراضه‌های آلومینیومی) باعث شده تا تولید شمش ثانویه در چین نیز با بهره‌وری بالایی در ظرفیت‌های عظیم فعالیت داشته باشد. به‌جرأت می‌توان گفت که بهره‌وری بازیافت قراضه‌های آلومینیومی در کشور چین، در مجموع بیشتر از سایر کشورهای مصرف‌کننده آلومینیوم است. از همین رو، چین را نیز در بازیافت و تولید شمش‌های ثانویه آلومینیوم می‌توان سرآمد دیگر کشورها دانست.

با توجه به پیش‌بینی‌های به‌عمل آمده توسط مؤسسه بازار فلزات شانگهای، کشور چین تا سال 2025 به مهم‌ترین منبع تأمین‌کننده قراضه‌های آلومینیومی تبدیل خواهد شد. بنا به این پیش‌بینی، مصرف آلومینیوم چین در سال 2020 به بیشینه مقدار خود رسیده و پس از آن رشد مصرف آلومینیوم چین روند نزولی را در پیش خواهد گرفت. این روند سبب رشد تولید آلومینیوم ثانویه تا بیش از 9 میلیون تن در سال 2020 شده که حاکی از متوسط رشد سالانه 8 درصدی است.

با توجه به اینکه تکنولوژی‌های تولید محصولات پایین‌دست آلومینیومی با قابلیت استفاده بیشتر از قراضه در حال ورود به بازار هستند، می‌توان افزایش سهم منابع ثانویه در مصرف آلومینیوم (که در حال حاضر نسبت به بسیاری از فلزات دیگر در سطح بالاتری قرار دارد) را در سال‌های پیش رو انتظار داشت. از این رو، رشد تولید قراضه‌های آلومینیومی چین طی همین دوره در کنار روند افزایشی تولید آلومینیوم اولیه چین، می‌تواند به کاهش قیمت آلومینیوم در سال‌های آتی دامن بزند.

 

منبع: اخبار فلزات

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۴/۳۱