گزارش هفتگی بازار های فولاد – گزارش هفته 19 سال 2019


سنگ آهن

فولاد ایران :  هفته گذشته قیمت سنگ آهن خلوص 62 درصد در چین پس از کمی نوسان تا حدود 96 دلار شنیده شد که نسبت به یک هفته قبل کمی رشد داشت.

با این که استرالیا تولید را بالا برده ولی موجودی سنگ آهن بنادر چین یک میلیون تن افت هفتگی داشت و کارخانه ها در بازار سنگ آهن فعال بودند. تقاضای مصرف کننده های نهایی بالاست و عرضه پایین برزیل بر بازار اثر داشته است. با توجه به این که عرضه سنگ آهن خلوص پایین همچنان محدودتر از قبل است انتظار می رود اگر تقاضای چینی ها بالا بماند بازار سنگ آهن نوسانات مثبتی پیش رو داشته باشد.

در بازار سنگ آهن صادراتی ایران آخرین  قیمت سنگ آهن مگنتیت خلوص 61 درصد  56.4  دلار و سنگ آهن هماتیت صادراتی خلوص  61 درصد ایران نیز  54.8 دلار هر تن فوب شنیده شد.

 

قراضه

فولاد ایران: هفته گذشته قراضه وارداتی در ترکیه تا 287 دلار رسید که 10 دلار افت داشت. فعالان بازار معتقدند روزهای آینده قیمت 280 تا  283 دلار نیز خواهد شد.

افت ارزش لیر ترکیه، رکود ماه رمضان در بازار فولاد داخلی ترکیه و بازارهای صادراتی فولاد این کشور در کنار شرایط مبهم سیاسی اقتصادی همگی می تواند قیمت قراضه را در ترکیه این ماه تا 260 دلار نیز پایین بیاورد.

در شرق آسیا قراضه وارداتی کانتینری 280 دلار هر تن سی اف آر تایوان و در ثبات بود. ولی افت بازار داخلی امریکا، رکود بازار ترکیه و کاهش قیمت قراضه در ژاپن به زودی بر بازار آسیا نیز اثر گذار خواهد بود.

در آخرین مزایده صادراتی ژاپن قیمت قراضه 11 دلار افت داشته 283 دلار هر تن تحویل کنار کشتی شنیده شد. فعالان بازار منتظر افت قیمت بیشتر قراضه ژاپن هستند. در کره جنوبی قراضه سنگین کلاس یک در 329 دلار معامله شد که شاهد افت 17 دلاری نسبت به معاملات سه هفته قبل بود.

 

بیلت

فولاد ایران هفته گذشته بیلت  صادراتی سی آی اس در ثبات نسبی بود. البته در منطقه منا کمی تقاضا دیده شد و معاملاتی نهایی گردید. میانگین قیمت بیلت صادراتی سی آی اس 420 تا 425 دلار هر تن فوب ثبت شده که نسبت به هفته قبل تغییری نداشت. بیلت صادراتی ترکیه نیز 10 دلار افت هفتگی داشته که به دلیل رکود بازار قراضه بود. در بازار داخلی ترکیه نیز بیلت 5 دلار افت داشته 435 تا 445 دلار شد.

آخرین قیمت بیلت در بازار داخلی چین 3 دلار افت داشته 529 دلار هر تن درب کارخانه ثبت شده است. بیلت صادراتی چین نیز در 478 دلار هر تن فوب باقی ماند.

قیمت بیلت در بازار واردات جنوب شرق آسیا به دلیل فعالیت کم بازار  تا 5 دلار افت داشت و  460 تا 465 دلار هر تن سی اف آر ثبت شد. به گزارش متال اکسپرت اگر تحریم ها فعالیت صادراتی ایران را محدودتر کند احتمالا عرضه کننده های روس در قیمت گذاری بیلت قدرت را در دست خواهند گرفت. 

بیلت در بازار ایران

فولاد ایران قیمت شمش تقریباً با ثبات بود. میانگین روز شنبه برای سایزهای 125 و 150 میلیمتر 46363 ریال بود که روز چهارشنبه به 46550 ریال رسید. علت ثبات قیمت شمش آرامش بازار مقاطع و ثبات نسبی قیمت ارز بود.

روز چهارشنبه تصمیم دولت امریکا مبنی بر تحریم صادرات فولاد ایران اعلام شد. تحریم از الطاف الهی است چرا که با حذف نفت از بودجه توانائی کشور در بخش های دیگر که به آنها بی اعتنائی شده است جلوه خواهد کرد، تحریم فولاد هم مثل نفت است ما در سال 97 کل تولید محصول فولادمان 21.5 میلیون تن بوده در حالیکه ظرفیت نصب شده تولید بیش از 30 میلیون تن است. از این 21.5 میلیون تن ما 2.9 میلیون تن را صادر کرده ایم یعنی 13 درصد اما در بخش فولاد میانی کل تولید 24.6 میلیون تن بوده که 4.8 میلیون تن آن صادر شده است یعنی 19.5 درصد. کل تولید فولاد میانی یعنی بیلت و اسلب 24.6 میلیون تن ولی کل تولید محصول 21.5 میلیون تن!! تحریم تناسب را درست خواهد کرد.

نباید فراموش کرد صادرات شمش و اسلب در تناژهای بزرگ است. خریداران آن از ایران دور هستند بنابراین رصد کردن آنها ساده است، با این حال تولیدکنندگان ایرانی موفق هستند و با ترفندهایی که ریشه در تاریخ پنج هزار ساله ما دارند کار را پیش می برند. ولی یک بخش دیگر محصول نهائی است. محصول نهائی ما در بازارهای همجوار با تریلی صادر می شود و امریکا نمی تواند جلوی نقل و انتقال این کالاها یا پول آنها را بگیرد. اگر دولت اجازه دهد صادرات ریالی باشد در این صورت به هیچ وجه صادرات ایران را نمی توانند مانع بشوند. اگر صادرات فولاد میانی کاهش یابد فرصت برای تولید محصول به علت خالی بودن ظرفیت های تولید هست، بنابراین تحریم فرصتی است برای افزایش تولید در بخش محصول نهائی، مسئله ای که در سیاست ما کمتر به آن پرداخته می شود . آنچه دست و پای اقتصاد ما را بسته تفکر دولتمردان است. آنها می خواهند ما با تحریم بجنگیم ولی در داخل آب از آب تکان نخورد، قیمت ها بالا نرود، ارز حاصل از صادرات هم به داخل بیاید که این تفکر امروز کارائی ندارد. در طول ماههای گذشته وزارت صمت سعی کرده تا نیاز داخل به شمش و اسلب تامین شود عرضه های پیاپی هفته های قبل به این ثبات بازار کمک کرده است. حالا آقای ترامپ به کمک وزارت صمت آمده است، اگر کل صادرات شمش و اسلب متوقف شود، تولید ورق و به دنبال آن صادرات لوله و پروفیل و تولید میله گرد و صادرات آن رونق خواهد یافت. تحریم صادرات نفت در کنار این مساله می تواند دولتمردان ما را به تکاپو بیاندازد تا اقتصادی که از سال 1348 در آن تجارت خارجی دنباله رو توسعه اقتصادی بوده را تبدیل به پیشرو توسعه اقتصادی بنمایند، محققاً اگر قصد مقابله با تحریم را داریم ما باید در تفکرات و ساختارهایمان تجدید نظر کنیم.

 

مقاطع

فولاد ایرانهفته گذشته میلگرد در بازار داخلی چین تا 2 دلار هر تن بالا رفته 607 تا 614 دلار هر تن درب کارخانه ثبت شد. شروع ماه مبارک رمضان بر بازار صادرات میلگرد چین نیز اثر داشته قیمت 538 دلار هر تن فوب ثبت شد که حدود 2 دلار از هفته قبل ارزان تر بود.

میلگرد صادراتی سی آی اس با 7 دلار کاهش قیمت هفتگی 460 دلار هر تن فوب ثبت شد.

در بازار داخلی اروپا میلگرد 5 یورو افت داشته 520 یورو هر تن درب کارخانه شنیده شد.  میلگرد صادراتی ترکیه نیز 465 دلار هر تن فوب بود. در بازار داخلی ترکیه نیز افت ارزش لیر قیمت ها را بالاتر برد. قیمت رایج بازار بین 470 تا 475 دلار هر تن درب کارخانه بود.  

مقاطع در بازار ایران

فولاد ایران: قیمت مقاطع هفته گذشته تقریباً در ثبات بود. میانگین قیمت میله گرد روز شنبه 51907 ریال بود که چهارشنبه به 52800 ریال رسید. از اول امسال روند قیمت ها متمایل به بالا بوده است ولی از سه شنبه به بعد با سقوط بازار سهام این ابهام در بازار ایجاد شد که ممکن است قیمت ها در بازار کالا هم نزولی گردد. از طرف دیگر میله گرد و دیگر مقاطع شیب قیمتی را در هفته های گذشته تجربه کردند که انتظارش نمی رفت. با اعلام تحریم صادرات فولاد بازار یک هفته در سکوت خواهد رفت ولی کاهش قیمت جدی نخواهد بود چون قیمت تمام شده کمتر از 51000 ریال نیست. فولاد خراسان میله گردش را در قیمت تمام شده 51654 ریال فروخت ذوب آهن 51000 ریال تمام شده معامله کرد از طرف دیگر اولین تاثیر خبر تحریم در هفته پیش رو نوسان قیمت ارز است اگر قیمت ارز کاهش یابد صادرات لطمه خواهد خورد و بازار داخل به رکود کشیده می شود ولی قیمت ها فضای کاهش جدی نخواهد داشت. چنانچه تاثیر روانی این تحریم بالا رفتن قیمت ارز باشد طبعاً قیمت در بازار بالا خواهد رفت. در هر حال تاثیر تحریم ها شدت گرفتن صادرات است چون تابحال دولت نسبت به صادرات فولاد بعنوان یک حرکت اقتصادی نگاه میکرد ولی از این به بعد صادرات فولاد مساله سیاسی امنیتی است در هر کجا که سیاست باشد دیگر 2×2 برابر 4 نیست بنابراین صادرکننده ها باید خوشحال باشند که اگر کسی سنگی بر سر راه صادرات انداخت از این بعد همراه با سیاست های دشمن تلقی خواهد شد. صنعت تولید مقاطع ما در سراسر کشور پراکنده است. این یک فرصت بزرگ است . از طرف دیگر ما مشکلی در تامین تقاضای داخل و بالا بردن صادرات نداریم تنها دولت باید مساله خام فروشی را محدود کند و اصرار را روی صادرات محصول بگذارد. اگر گندله، آهن اسفنجی، شمش و اسلب جایگاه صادراتی خود را به لوله و پروفیل، میله گرد و ورق بدهند تعادل بازار بهم نخواهد خورد چون امکان افزایش تولید در این بخش ها قوی است . 

 

ورق

فولاد ایران: هفته گذشته ورق گرم صادراتی سی آی اس به دلیل آغاز ماه مبارک رمضان در بازارهای مصرف کننده افت قیمت داشته با 5 دلار کاهش 473 تا 485 دلار هر تن فوب ثبت شد.

تقاضای پایین و قیمت های رقابتی رقبا، عرضه کننده های چینی را نیز وادار کرد قیمت ها را پایین بیاورند. ورق گرم از 530 تا 550 دلار به 530 تا 540 دلار هر تن فوب رسید. انتظار می رود قیمت ها باز هم ارزان تر شوند. ولی در بازار داخلی چین قیمت بین 580 تا 605 دلار هر تن درب کارخانه و حجم معاملات نیز مطلوب بود.

در بازار داخلی امریکا ورق گرم از 652 دلار به 640 دلار هر شورت تن درب کارخانه رسید. در بازار داخلی اروپا نیز ورق گرم با 4 یورو افت 479 یورو هر تن درب کارخانه ثبت شد.

ورق در بازار ایران

فولاد ایرانورق گرم ضخامت 2 میلیمتر رول روز شنبه در اصفهان 69000 ریال و در اهواز 65000 ریال اعلام میشد، تا آخر هفته قیمت در اصفهان تا 72000 ریال هم شنیده شد. قیمت نورد و لوله اهواز تا 66000 ریال شنیده شد ولی عرضه کالا به شدت محدود است که بیشتر متاثر از مشکل حمل و نقل از اهواز است. روز چهارشنبه بخشنامه ای به امضاء آقای امیری مدیر کل دفتر صنایع فلزی وزارت صمت صادر شد که این وزارت خانه در حال ساماندهی صادرات و هماهنگی با گمرک جهت تسهیل صادرات لوله و پروفیل است بنابراین تا تعیین تکلیف صادرات لوله و پروفیل متوقف است. چرا باید یک وزارت خانه در شرایط تحریمی جلوی صادرات را بگیرد تا ساماندهی مجدد با گمرک بنماید؟ واقعاً وزارت صمت برای ساماندهی مجدد صادرات باید اول آن را متوقف نماید ؟ باید نظاره گر واکنش سندیکای لوله و پروفیل بود که آیا آنها این توقف صادرات را تحمل می کنند ؟ در هر حال این تصمیم به کاهش قیمت ورق گرم ضخامت های زیر 3 میلیمتر منجر خواهد شد تا ساماندهی مجدد کی به نتیجه برسد؟ 

ورق های گرم ضخامت 3 تا 15 میلیمتر رول بازار آرامی داشت و کاهش نسبی در قیمت ها دیده شد. میانگین قیمت روز شنبه که 70125 ریال بود روز سه شنبه بالا رفت ولی چهارشنبه به 69063 ریال بازگشت. علت توقف قیمت آنست که بازار نگران از روند افزایشی شده بود و خریدارها عقب نشستند از طرف دیگر بعد از دو هفته بالاخره معاملات مبارکه  در بورس بهم نخورد و ورق گرم B در قیمت 56950 ریال و گرم C در قیمت 58906 ریال معامله شد. این قیمت ها با منطق بازار نزدیک بود در نتیجه بازار به آرامش رسید. ضمن آنکه دیگر امکان تلاطم و افزایش قیمت در بازار ورق گرم نبود. ورق های گرم ضخامت 10 تا 40 میلیمتر اکسین با کاهش قیمت روبرو شد. متوسط قیمت روز شنبه که 66760 ریال بود روز چهارشنبه به 66250 ریال رسید. عرضه ورق اکسین افزایش یافته ضمن آنکه کسانی که اسلب را در سال قبل به اکسین داده اند اکنون در حال دریافت محصول هستند و سود نسبتاً خوبی می برند. بعضی از بنکدارها ترجیح می دهند سریعتر به پول خود برسند و همین امر در کاهش نسبی قیمت موثر بوده است ولی کارخانه اکسین خود مهار کالایش را در اختیار دارد. طبعاً احتمال کاهش جدی قیمت نیست بخصوص که فولاد خوزستان مدیریت کار را نظارت می کند، مشکل اکسین رقابت کاویان است. کاویان به نظر میرسد نسبت به سال گذشته فعال تر در بازار ظاهر شده است متوسط قیمت کاویان از 65000 ریال روز شنبه به 65400 ریال در روز چهارشنبه رسید.

ورق سرد دو روز اول هفته به انتظار حرکت مبارکه در بورس نشست. روز دوشنبه میانگین قیمت 83150 ریال بود که تا چهارشنبه به 84350 ریال رسید ولی بازار این کالا کاملاً آرام شده است.

ورق گالوانیزه هفته آرامی داشت ولی روند قیمت ها صعودی بود که ناشی از بالا رفتن قیمت ارز و تاثیر آن بر قیمت روی بود. در مورد این کالا برای اکثر دست اندرکاران این سوال هست که چطور مبارکه ورق گالوانیزه را در بورس در قیمت پایه 118769 ریال و تمام شده 129458 ریال بدون احتساب کارمزد و دیگر هزینه ها فروخته است حال آنکه بالاترین قیمت مربوط به ورق گالوانیزه در بازار ضخامت 40/0 میلیمتر گالوانیزه 126400 ریال بوده است؟؟

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۲/۲۹