رشد تولید فولاد با وجود محدودیت‌های انرژی


به گزارش معدن نیوز –معاون حقوقی و امور مجلس وزارت صنعت، معدن و تجارت در جلسه رفع موانع تولید استان هرمزگان با اشاره به زحمات و تلاش‌های شبانه‌روزی تولیدکنندگان برای رفع مشکلات جامعه از منظر اشتغال‌زایی و مسئولیت‌های اجتماعی، تصریح کرد: به کسب رکوردهای تولیدکنندگان در کشور افتخار می‌کنیم و همه مردم را در آن سهیم می دانیم. رشد صنعتی کشور در سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل حدود 5.2 درصد بوده است و این مهم نشان می‌دهد که تولیدکنندگان به وظایف خود به خوبی عمل کردند.

حاجی حسینی نتایج به دست را نتیجه درایت و مدیریت صحیح دانست و گفت: مطابق با آمارهای جهانی، تولید فولاد در دنیا طی سال 2022 حدود 4.2 درصد کاهش یافته است اما در مقابل این رشد منفی جهانی، تولید فولاد در کشورمان طی این سال، رشد 8 درصدی را نسبت به سال گذشته تجربه مرده و به بیشاز 30 میلیون تن رسید.

وی تصریح کرد: این دستاورد با همه محدودیت‌های داخلی و بین‌المللی به دست آمده است.

معاون حقوقی و امور مجلس وزارت صمت با اشاره به اینکه توزیع گاز در کشور از سوی وزارتخانه‌های مربوطه از هیچ الگوی مشخصی پیروی نمی‌کند و تمام کشور را به صورت یکپارچه و شبکه می‌بینند، اظهار کرد: شرکت‌های گاز استان‌ها مسئولیت را در توزیع گاز از خود سلب و به مرکز واگذار کردند و این اتفاق باعث ایجاد عدم توازن در توزیع گاز در کشور می‌شود. متاسفانه با این رویکرد، حتی برخی تولیدکنندگان ناچار به تعطیلی‌های طولانی‌مدت شدند. با این حال آن تولیدکنندگانی هم که تعطیل نشدند، کمبود انرژی به تولید آن‌ها ضربه زده است. امیدوار هستیم با مدیریت صحیح این حوزه، رویکردهای نادرست در حوزه صنعت در سال‌های قبل به ویژه در زمینه تامین توزیع انرژی اصلاح شود. ضمن اینکه مکان‌یابی توسعه‌های فولادی جدید از مرکز و مناطق کم‌آب به سمت سواحل و کنار آب رود.

حاجی حسینی در ادامه گفت: طرح آمایش سرزمینی  به ایمیدرو و ایدرو از سوی وزیر صنعت، معدن و تجارت سپرده شده است. سرمایه‌گذاری‌های جدید در زمینه فولاد باید هدفمند و با دقت باشند تا در آینده با مشکلات کنونی مواجه نشویم. وی تاکید کرد: به سال‌های آینده در رشد تولید صنعت و معدن بسیار امیدوار هستیم.

تاریخ انتشار : ۱۴۰۱/۱۱/۲۳