گزارش هفتگی بازار های جهانی فولاد – گزارش هفته 07 سال 2019 (شماره 462)


سنگ آهن

فولاد ایران در حالی که قیمت سنگ آهن وارداتی خلوص 62 درصد در چین پس از تعطیلات سال نو این کشور از 90 دلار هر تن خشک سی اف آر نیز فراتر رفته بود و تا اواخر هفته گذشته با توجه به عقب نشستن خریدارها، به سطح قبل از تعطیلات که هنوز شرکت واله برزیل هم وضعیت فورس ماژور اعلام نکرده بود بازگشت و حدود 86 دلار هر تن خشک سی اف آر شنیده شد.

فعلا اختلالی در عرضه سنگ آهن دیده نمی شود و پیش بینی ها از آینده میزان عرضه شرکت معدنی واله نیز دقیق و روشن نیست ولی بر اساس برخی تحلیل ها انتظار می رود حدود 70 میلیون تن تولید سالانه این شرکت تحت تاثیر اتفاقات اخیر کاهش یابد. فعلا که کارخانه های چینی سنگ آهن کافی برای تولید 20 تا 30 روز را در انبارها دارند باید منتظر ماند و دید با افزایش تولید بهار با چه مشکلاتی برای تامین سنگ آهن خلوص بالا روبرو خواهند شد. ولی مصرف کننده های چینی از طرفی اظهار داشته اند که نگران کاهش عرضه واله نیستند چون سنگ آهن برزیل فعلا مازاد عرضه دارد و چینی ها جایگزین های کافی دارند. آن ها معتقدند مصرف کننده های غیر چینی بیشتر باید نگران کاهش عرضه برزیل باشند. اروپایی ها در این بین به دنبال خرید بیشر گندله هند هستند و احتمالا قیمت گندله صادراتی هند روند صعودی خواهد داشت. در حال حاضر گندله صادراتی خلوص 64 درصد هند با 10 دلار افزایش قیمت نسبت به هفته گذشته به 114 دلار هر تن فوب رسیده است.

بنا بر گزارش یومتال، در بازار سنگ آهن صادراتی ایران آخرین  قیمت سنگ آهن مگنتیت خلوص 61 درصد  44.2 دلار و سنگ آهن هماتیت صادراتی خلوص  61 درصد ایران نیز حدود 43 دلار هر تن فوب بود.

 

قراضه

فولاد ایران در بازار واردات ترکیه قیمت قراضه سنگین کلاس 1 و 2 خلوص 20-80 هفته گذشته تا 337 دلار هر تن سی اف آر شنیده شد. روزهای پایانی هفته معاملات جدیدی نهایی نشد و میانگین قیمت بازار 330 تا 331 دلار هر تن سی اف آر بود که نسبت به یک هفته قبل تا 10 دلار بالاتر است. برخی معتقدند بازار قراضه ترکیه منتظر کمی کاهش قیمت است چرا که هفته های اخیر خرید های خوبی صورت گرفته، فولادسازان ترک در حال حاضر توجهشان بیشتر به فروش فولاد و بیلت تولیدیشان است.

اخیرا مزایده صادراتی قراضه ژاپن با افزایش قیمت روبرو بود و با 28 دلار بهبود 288 دلار هر تن تحویل کنار کشتی ثبت شد و همین امر قیمت را در بازار داخلی آن نیز تا 5 دلار بالا برده به 239 تا 285 دلار رساند.

در شرق آسیا محدودیت عرضه امریکا قیمت قراضه وارداتی را در تایوان 27 دلار بالا برده 305 دلار هر تن سی اف آر شد. در هند نیز قراضه خرد شده وارداتی در 340 دلار هر تن سی اف آر در ثبات بود.

 

بیلت

فولاد ایران: بازار صادرات بیلت سی آی اس هفته گذشته به روند صعودی ادامه داد چرا که بازار مواد اولیه در رونق است و از طرفی عرضه تولیدات بیلت ماه مارس سی آی اس نیز کم است. از طرفی چون قراضه در ترکیه به ثبات رسید خریداران بیلت سی آی اس افزایش قیمت هار ا نپذیرفتند. قیمت پیشنهادی از 445 دلار به 470 دلار هر تن فوب افزایش داشته است. معاملاتی در 465 دلار نیز شنیده شد.

در بازار داخلی و واردات بیلت ترکیه رشد قیمت چشمگیری مشاهده شده که به دلیل رونق بازار قراضه بوده است. تقاضای داخلی نیز رو به بهبود است و از افزایش قیمت ها حمایت خواهد نمود. قیمت پیشنهادی رایج بیلت در بازار داخلی 460 دلار هر تن درب کارخانه است و برخی تا 480 دلار نیز پیشنهاد داده اند که فعلا خریداری ندارد. قیمت ها نسبت به هفته قبل تا 30 دلار رشد قیمت داشته است.

در بازار داخلی چین بیلت حدود 7 دلار ارزان تر شده 501 دلار هر تن درب کارخانه ثبت شد قیمت نسبت به قبل از تعطیلات سال نو چین 6 دلار کمتر است. موجودی کارخانه ها بالا بود از این رو نتوانستند با افزایش اخیر قیمت سنگ آهن قیمت های خود را بالا ببرند تا حاشیه سودشان تامین شود. نظرات فعالان بازار در مورد آینده نزدیک متفاوت است برخی معتقدند خرید های چینی ها پس از تعطیلات تنها دچار تاخیر شده و به زودی بازار رونق می گیرد که احتمالا تا هفته آینده طول خواهد کشید چون برخی هنوز در تعطیلاتند. در این بین برخی دیگر اینقدر خوش بین نیستند و معتقدند ساخت و ساز در چین پس از تعطیلات با توجه به بارش باران بهتر نشده و تا پایان ماه مارس این وضعیت جوی کم و بیش ادامه خواهد داشت.

 

مقاطع

فولاد ایران: هفته گذشته در بازار صادرات چین میلگرد 20 دلار بهبود داشته 510 دلار هر تن فوب ثبت شد.

رشد قیمت مواد اولیه و رونق بازارهای جهانی بیلت به عرضه کننده های مقاطع سی آی اس نیز انگیزه بیشتر داده قیمت پیشنهادی از 460 دلار دو هفته قبل به 500 دلار هر تن فوب رسیده است. تقاضای خوب و قیمت های بالای بازار داخلی روسیه نسبت به بازارهای جهانی، علل اصلی رشد قیمت مقاطع سی آی اس است.

در بازار مقاطع ترکیه نیز رشد قیمت ادامه داشت و میلگرد صادراتی 10 دلار رشد داشته تا 510 دلار هر تن فوب نیز شنیده شده است. تقاضای داخلی ترکیه کمی بهتر شده که به لطف رونق بازار بیلت و قراضه است. در بازار داخلی ترکیه نیز میلگرد 520 تا 530 دلار هر تن درب کارخانه شد. تقاضای داخلی کم است ولی خرید هایی در حال انجام می باشد فعالان بازار نیز نگران افزایش قیمت ها هستند چون در بازار های جهانی نیز تقاضا چندان مطلوب نیست.

در بازار داخلی اروپا میلگرد حدود 4 یورو رشد داشته 525 یورو هر تن درب کارخانه شد.  در بازار امریکا نیز میلگرد همچنان 698 دلار هر شورت تن درب کارخانه و در ثبات بود.

ورق

فولاد ایرانجو مثبت بازارهای مواد اولیه ورق سی آی اس را بالا برد و ورق گرم از حدود 450 دلار چند هفته قبل به 500 تا 525 دلار هر تن فوب رسیده است. تعمیرات برخی خطوط تولید عرضه را کم کرده و بر قیمت ها اثر مثبت گذاشته است. باید دید روند صعودی تا چقدر ادامه دارد.

در بازار چین ورق گرم صادراتی تا 10 دلار رشد داشته 520 تا 530 دلار هر تن فوب شنیده شد. ولی بازار داخلی پس از تعطیلات بهبودی نداشته است. در کل روند بازار چین خیلی روشن نبود و خریداران خارجی نیز انتظار را بر معامله ترجیح دادند.

در بازار داخلی امریکا ورق گرم از 684 دلار به 677 دلار هر شورت تن درب کارخانه کاهش یافت. در اروپا نیز ورق گرم نسبتا در ثبات بوده 505 یورو هر تن درب کارخانه ثبت شد.

 

بازار جهان: م. تابان شمال

پایگاه خبری فولاد ایران  

۲۷ بهمن ۱۳۹۷ ۱۱:۱۹
تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۱۲/۰۵