گزارش هفتگی بازار های فولاد هفته 41 سال 2019


سنگ آهن
فولاد ایران :  در هفته ای که گذشت سنگ آهن وارداتی خلوص 62 درصد در چین نوساناتی داشت.  تا روز چهارشنبه 4 دلار افت داشته 90 دلار هر تن سی اف آر شد ولی روز جمعه مجددا کمی بالا رفته حدود 92 دلار شنیده شد. فعالان بازار علت این نوسانات قیمت را عدم توازن بازار اعلام کردند. خرید ها محدود است، فولادسازان چینی موجودی سنگ آهن بالایی دارند و عرضه در بنادر چین بالاست. از طرفی وضعیت برنامه تولید کارخانه ها در فصل زمستان روشن نیست و نگرانی در مورد کاهش تولید ادامه دارد.
در بازار سنگ آهن صادراتی ایران بنا بر گزارش یومتال، جدیدترین قیمت برای سنگ آهن مگنتیت خلوص 61 درصد بهبود داشته از41.7 دلار به44.2  دلار هر تن فوب رسید و سنگ آهن هماتیت صادراتی خلوص  61 درصد ایران نیز از 38.6 دلار  به 41.1 دلار هر تن فوب افزایش یافت. 
 
قراضه
فولاد ایران: هفته گذشته در بازار قراضه ترکیه خرید هایی از امریکا و روسیه انجام گرفت و این معاملات به بهبود متوسط قیمت بازار کمک کرد. از این رو قراضه سنگین کلاس 1 و 2 خلوص 20-80 از 226 تا 227 دلار هفته قبل به حدود 233 دلار هر تن سی اف آر رسید. ظاهرا هنوز برخی از فولادسازان ترک به قراضه نیاز دارند و خرید ها ادامه خواهد داشت. 
در بازار صادرات ژاپن قراضه سنگین کلاس 2  حدود 208 دلار هر تن فوب بود که در طول هفته تا 5 درصد افت داشت. 
در شرق آسیا قراضه وارداتی کانتینری تا 6 دلار افت داشته 223 دلار هر تن سی اف آر ثبت شد. 
 
بیلت
فولاد ایران: در بازار واردات بیلت آسیا هفته گذشته چینی ها فعال بودند و از هند در 390 تا 400 دلار هر تن سی اف آر خرید کردند. بیلت ایران نیز 375 دلار هر تن سی اف آر شنیده شد. بیلت روسیه 5 دلار افت داشته 395 دلار هر تن سی اف آر جنوب شرق آسیا بود. بیلت ایران در تایلند 380 تا 385 دلار هر تن سی اف آر بود ولی فعالیت بازار تایلند کم بود. 
بیلت صادراتی سی آی اس از 350 دلار هفته قبل به 356 دلار هر تن فوب رسید. 
بیلت در بازار ایران
فولاد ایران: قیمت شمش در هفته گذشته ثابت ماند. میانگین روز شنبه برای انواع شمش های سایز 150 و 125 میلیمتر که 37525 ریال تمام شده بود تا آخر هفته به 37388 ریال رسید که از ثبات نسبی برخوردار بود علت تثبیت قیمت شمش چند فاکتور است : 
اول آرامش بازار به علت در پیش بودن اربعین. اکثر فعالان اقتصادی زیارت را به اقتصاد ترجیح دادند.
دوم تقاضا به کف خود رسیده است. 
سوم قیمت تمام شده جایی برای کاهش ندارد . 
بنابراین بازار تا بعد از اربعین در حالت صبر و انتظار باقی می ماند.
 با وضع عوارض 25 درصدی برای صادرات سنگ آهن جذابیت صادراتی این کالا کاهش خواهد یافت ولی تاثیر آن به سرعت در بازار انعکاس نخواهد یافت چرا که صادرکنندگان سنگ آهن مثل اسلب و شمش و دیگر کالاها، فروش تا سه ماه آینده را قرارداد بسته اند به همین دلیل دسترسی به گندله بسیار ضعیف شده است و قیمت آن تا حدود هر کیلو 1050 تومان پایه افزایش یافته همینطور آهن اسفنجی بین 1980 تا 1990 تومان پایه در بازار تعریف می شود. از آنجا که قیمت گندله و آهن اسفنجی بر مبنای میانگین سه ماهه کدال تعریف می شود و متوسط کدال تا پایان شهریور بالا بوده است پایین آوردن قیمت ها در مهر ماه بعید است اما از دو ماه دیگر که تاثیر کاهش قیمت شمش در بورس فلزات از اواخر مرداد تاثیرش را روی کدال خواهد گذاشت قیمت اسفنجی و گندله کاهش خواهد یافت. از طرف دیگر با کند شدن صادرات سنگ آهن و گندله عرضه آن در بازار افزایش می یابد. در صورتیکه بازار جهانی برای شمش و اسلب به همین ترتیب باقی بماند با پایین آمدن قیمت آهن اسفنجی حاشیه سود برای صادرات شمش و بیلت افزایش خواهد یافت. طبعاً شاهد افزایش حجم صادرات این کالاها خواهیم بود مگر اینکه وزارت صمت صادرات این کالاها را از نظر مقداری کنترل کند و یا آنکه راه حل دیگری را در پیش بگیرد. افزایش صادرات شمش باعث بالا رفتن قیمت شمش در بازار داخلی خواهد شد و از طر ف دیگر روی توان صادراتی میله گرد تاثیر خواهد گذاشت. تلاش هایی که در طول یکسال گذشته از طرف تولیدکنندگان فولاد صورت گرفته تا محدودیت های صادرات فولاد برداشته شود هنوز ادامه دارد مدیریت این کار که بیشتر بر عهده یک نفر در وزارت صمت بود روز چهارشنبه از دوش ایشان برداشته شد عده ای امیدوار هستند با جابجا شدن این مسئولیت تغییراتی در بازار فولاد صورت گیرد اما هر چند که این جابجایی باعث خوش بینی عده ای شد اما وظایف این معاونت به ستاد تنظیم بازار واگذار شده. مفهوم این تغییر آنست که دولت دست و پا میزند تا تغییراتی را در بازار ایجاد کند اما این سیاست از این ستون به آن ستون رفتن است. مشکل اصلی اقتصاد ایران که صنعت فولاد بخشی از آنست این است که دولت هیچ برنامه مشخصی ندارد و با واگذاری تصمیم گیری ها به بخش های دولتی تلاش می کند بطور روزمرگی کار را پیش ببرد. حداقل نتیجه این کار اتلاف منابع است دولت ممکن است که تحت فشار نوردکارها سهم صادرات فولاد میانی را کاهش دهد و تولیدکنندگان شمش را موظف به ارائه کالا به نوردکارها کند در صورتیکه با اتفاقات سیاسی که هر روز در منطقه شاهد آن هستیم صادرات محصول به مشکل برخورد کند تولیدکنندگان شمش بازار صادراتی خود را از دست خواهند داد و به دست آوردن سهمشان در بازار جهانی به سادگی ممکن نیست. یک راه حل آنچنانکه در تحلیل های قبل گفته شد اینست که تولیدکنندگان شمش محصول خود را با تحویل های یک ماهه ، دو ماهه و سه ماهه عرضه کنند در نتیجه تولیدکنندگان شمش و نوردکارها و صادرکننده ها و بازار داخل می توانند تصویری از سه ماه آینده داشته باشند در اینصورت صادرات کالا کمتر نوسان خواهد داشت و سهم صادرات محصول و فولاد میانی در بازار جهانی کمتر دچار تلاطم میگردد . این روش واگذار کردن کار به بازار است که چندان برای دولت مطبوع نیست. روش های دیگری هم هست مثل سهمیه بندی صادرات یا مواد اولیه که همه آنها متاثر از نگاه دولت مدار است و تا دولت به تصمیم گیری نهایی برسد سال به پایان رسیده است.    
 
مقاطع
فولاد ایران: عرضه کنندگان مقاطع سی آی اس علی رغم کمبود تقاضا قیمت های صادراتی را ثابت نگه داشتند چرا که تولیدات اکتبر را پیش فروش کرده اند و برای فروش نوامبر عجله ای ندارند. میلگرد صادراتی سی آی اس 390 تا 405 دلار هر تن فوب ثبت شد. 
میلگرد صادراتی ترکیه 400 دلار هر تن فوب و در ثبات بود. در بازار جنوب شرق آسیا نیز میلگرد وارداتی در 430 تا 435 دلار هر تن سی اف آر ثبات داشت. 
در بازار داخلی اروپا میلگرد  2 یورو بالا رفته 473  یورو هر تن درب کارخانه شد. در بازار داخلی امریکا نیز میلگرد 638 دلار هر شورت تن درب کارخانه و بدون تغییر ماند. 
مقاطع در بازار ایران
فولاد ایران: قیمت میله گرد در طول هفته گذشته روند آرام نزولی داشت. میانگین قیمت قطر 8 تا 32 میلیمتر که روز شنبه 41848 ریال بود تا روز چهارشنبه به 41601 ریال رسید این نوسان قیمت کاملاً طبیعی بود چرا که با روند رو به تعطیل بازار همخوانی دارد اما قیمت میله گرد در بازار ایران به کف خود رسیده و امکان کاهش آن با توجه به نرخ فعلی شمش نیست. آنچه که در هفته های گذشته در تحلیل بازار میله گرد گفته شد همچنان ادامه دارد تنها امیدواری بعضی از دست اندرکاران به جابجایی صورت گرفته در وزارت صمت است که شاید تغییراتی در سیاست های این وزارتخانه صورت بگیرد . 
متوسط قیمت تیرآهن محصول ذوب آهن سایزهای 14 تا 18 میلیمتر که روز شنبه 47533 ریال بود با یک فراز و فرود تا چهارشنبه به 47400 ریال رسید بازار تیرآهن همچنان تحت کنترل ذوب آهن است . 
 
 ورق
فولاد ایران: در بازار صادرات چین، هفته گذشته که چینی ها از تعطیلات بازگشته بودند ورق گرم صادراتی را 5 دلار ارزان تر کرده 460 تا 470 دلار هر تن فوب پیشنهاد دادند ولی قدرت رقابت نداشتند چرا که قیمت پیشنهادی رقبا پایین تر بود. به عنوان نمونه ورق گرم روسیه در بازار جنوب شرق آسیا حداکثر 430 دلار هر تن سی اف آر بود و چینی ها حرفی برای گفتن نداشتند.
متوسط قیمت ورق گرم  سی آی اس از 405 تا 415 دلار به  400 تا 410 دلار هر تن فوب کاهش داشت. ورق گرم سی آی اس در ترکیه 425 تا 435 دلار هر تن سی اف آر  و در خاورمیانه و شمال افریقا نیز 405 تا 415 دلار هر تن فوب  بود. در بازار داخلی ترکیه نیز ورق گرم از 440 تا 450 دلار به 430 تا 440 دلار هر تن درب کارخانه رسید. تقاضا در همه بازارها ضعیف است از این رو تداوم افت قیمت دور از انتظار نیست.
در بازار داخلی امریکا ورق گرم از 519 دلار هفته قبل به 505 دلار هر شورت تن درب کارخانه کاهش داشت. در بازار داخلی اروپا نیز ورق گرم از 449 یورو به 434  یورو هر تن درب کارخانه رسید. 
ورق در بازار ایران
فولاد ایران: قیمت ورق گرم ضخامت دو میلیمتر رول مبارکه که روز شنبه در اصفهان 53000 ریال بود تا چهارشنبه  به 52500 ریال رسید و محصول اهواز با 1000 ریال کاهش از 52000 ریال به 51000 ریال افت کرد. فارغ از آنچه که در بازار تقاضا میگذرد امید به کاهش قیمت اسلب باعث روند نزولی این کالا شده است.
ورق گرم ضخامت 3 تا 15 میلیمتر رول محصول مبارکه که روز شنبه 53713 ریال بود روز چهارشنبه به 54025 ریال افزایش پیدا کرد. علت این افزایش قیمت ورق گرم B در بورس بود که روز 15 مهر ماه 45678 ریال پایه بود ولی روز چهارشنبه به 46101 ریال رسید. ورق های اکسین ضخامت 10 تا 40 میلیمتر که روز شنبه 53113 ریال بطور میانگین قیمت داشت روز چهارشنبه به 53013 ریال کاهش یافت علت این امر محدودیت تردد در استان خوزستان هم هست. این در حالی است که عرضه محصولات اکسین به تدریج در بازار کاهش می یابد. مشکل کمبود ورق با کیفیت ST52 همچنان در بازار حس می شود و به نظر نمی رسد تا دو هفته آینده این مشکل برطرف گردد هر چند در طول هفته گذشته شاهد عرضه مقادیر محدودی از این کالا بودیم . ورق های کاویان ضخامت های 12 تا 25 میلیمتر در بازار هفته گذشته عرضه میشد که با ثبات قیمت در طول هفته روبرو بود قیمت که روز شنبه بطور میانگین 51650 ریال بود تا چهارشنبه به 51900 ریال در بازار  رسید.
ورق سرد ضخامت 40/0 تا 2 میلیمتر محصول مبارکه تغییر جدی نداشت و از 70620 ریال روز شنبه به 70390 ریال رسید. عرضه ورق های ضخامت بالای 90/0 میلیمتر در کاهش قیمت این کالا موثر بود .    
ورق گالوانیزه روند نزولی داشت و میانگین قیمت از 78396 ریال به 76500 ریال افت کرد. بازار این کالا همچنان در آرامش به سر می برد .
بازار ایران: م.چیت ساز
بازار جهان: م. تابان شمال
پایگاه خبری فولاد ایران  
تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۸/۰۹