گزارش هفتگی بازار های فولاد هفته 42 سال 2019


 سنگ آهن

فولاد ایران :  سنگ آهن وارداتی خلوص 62 درصد در چین در حدود 92 دلار هر تن خشک سی اف آر هفته گذشته را آغاز کرد و تا پایان هفته با توجه به افزایش نقدینگی بازار و تداوم عدم تمایل به خرید قیمت پایین آمده تا حدود 86 دلار هر تن خشک سی اف آر شنیده شد. خریدار ها هنوز منتظر وضعیت روشن تری در بازارند از این رو رکود موجود بازار را در سکوت بیشتری برده است. افت ناگهانی قیمت باعث شده عقب نشینی خریداران جدی تر شود و منتظر قیمت پایین تری در روزهای آتی هستند.

در بازار سنگ آهن صادراتی ایران بنا بر گزارش یومتال، جدیدترین قیمت برای سنگ آهن مگنتیت خلوص 61 درصد هفته گذشته 2 دلار افت داشته 42.2  دلار هر تن فوب شد و سنگ آهن هماتیت صادراتی خلوص  61 درصد ایران نیز به همین میزان افت داشته 39.1 دلار هر تن فوب ثبت شد.

قراضه

فولاد ایران: هفته گذشته در بازار قراضه ترکیه چندین معامله انجام گرفت و به بالا بردن قیمت متوسط بازار کمک نمود. از این رو قراضه سنگین کلاس 1 و 2 خلوص 20-80 از 233 دلار هفته قبل به حدود 243 دلار هر تن سی اف آر رسید. از آنجایی که چندین فولادساز ترک تولیدات اکتبر و نوامبر محصولات فولادی خود را فروخته اند تمایل به خرید قراضه بیشتر شده بازار را بالا کشانده است.

در بازار صادرات ژاپن قراضه سنگین کلاس 2  حدود 205 دلار هر تن فوب بود که در طول هفته تا 3 دلار افت داشت. 

در آسیا قراضه وارداتی کانتینری در 223 دلار هر تن سی اف آر تایوان در ثبات بود و متوسط قیمت وارداتی سی اف آر شرق اسیا 242 دلار هر تن سی اف آر شنیده شد.

در بازار داخلی امریکا نیز قراضه خرد شده حدود 214 دلار هر لانگ تن و بدون تغییر ماند.

بیلت

فولاد ایران:  بیلت صادراتی سی آی اس هفته گذشته با توجه به محدودیت عرضه و رشد بازار قراضه ترکیه خود را بالا کشید و از 355 تا 360 دلار به 360 تا 370 دلار هر تن فوب رسید.

افزایش خرید چینی ها در بازار بیلت آسیا و رشد قیمت قراضه قیمت بیلت وارداتی را در بازار جنوب شرق آسیا بالا برد. البته فعالان بازار به تداوم بهبود تردید دارند چون در کشور چین فصل رکود تقاضا در راه است. چین بیلت روسیه را 400 دلار هر تن سی اف آر خریداری کرد که 5 دلار بهبود هفتگی داشت. بیلت هند نیز در جنوب شرق آسیا 398 دلار هر تن سی اف آر بود که تا 8 دلار بهبود داشت.

در بازار داخلی ترکیه بیلت 5 دلار بهبود داشته 380 تا 390 دلار هر تن درب کارخانه شد و بازار منتظر رسیدن قیمت به 400 دلار است. بیلت صادراتی ترکیه نیز تا 25 دلار خود را بالا کشید و 380 تا 390 دلار هر تن فوب ثبت شد. 

بیلت در بازار ایران

فولاد ایران: قیمت شمش در هفته گذشته تقریباً ثابت ماند. روز شنبه میانگین قیمت 37338 ریال بود تا روز دوشنبه به 37313 ریال رسید ولی از سه شنبه بهبود یافت و به 37438 ریال افزایش یافت علت اصلی ثبات قیمت شمش این است که در حال حاضر قیمت تمام شده شمش فضائی برای کاهش ندارد از طرف دیگر بعلت رکود بازار مقاطع امکان بالا رفتن قیمت هم نیست راهپیمائی اربعین باعث شده بسیاری از دست اندرکاران بازار غیبت داشته باشند ولی مهم تر از آن مساله تردد کامیون در مرزهای جنوبی و غربی کشور است که متوقف شده کاهش قیمت شمش در دو ماه گذشته باعث شده فشار برای تحویل محموله های صادراتی که از قبل در قیمت حدود 370 تا 380 دلار بسته شده بود و زمان تحویل آنها اکتبر 2019 ( مهر و آبان جاری ) است مقدم بر عرضه به بازار بی رمق داخلی باشد. این مساله در مورد قراردادهای صادراتی گندله و آهن اسفنجی نیز صادق است با اتمام تحویل این قراردادها و انعکاس قیمت جدید صادراتی شمش که حدود 340 دلار است میانگین قیمت کدال فرو خواهد نشست در نتیجه قیمت گندله و اهن اسفنجی پائین می آید که به کاهش قیمت تمام شده شمش کمک خواهد کرد ولی معادلات حسابداری بخشی از مساله اقتصاد است در شرایط فعلی به علت عدم همخوانی قیمت شمش با محصول، تولید شمش برای بازار داخلی کاهش یافته است در نتیجه عرضه آنهم محدود شده که یکی از علت های توقف قیمت شمش در دو هفته گذشته همین محدودیت عرضه است. در هر حال در هفته پیش رو نباید انتظار معجزه داشت چرا که تا بازگشت و جابجائی زوار اربعین چند روزی صبر و انتظار لازم است.

مقاطع

فولاد ایران: هفته گذشته میلگرد صادراتی ترکیه 5 تا 10 دلار بهبود داشته 410 تا 420 دلار هر تن فوب شد که به لطف بهبود بازار قراضه و بیلت کمی بهبود داشت.

میلگرد صادراتی چین 416 دلار هر تن فوب و در ثبات نسبی بود.

در بازار پرداخلی اروپا میلگرد  473  یورو هر تن درب کارخانه و در ثبات بود. در بازار داخلی امریکا نیز میلگرد 638 دلار هر شورت تن درب کارخانه و بدون تغییر ماند. 

مقاطع در بازار ایران

فولاد ایران: میانگین قیمت میله گرد که روز شنبه 41869 ریال بود با روند نزولی آرامی تا آخر هفته به 41593 ریال رسید. علت کاهش قیمت شمش توقف صادرات به عراق و بعضاً ترکیه بود همین امر به کاهش نسبی قیمت انجامید ولی پائین آمدن قیمت بیش از این مقدور نیست به همین دلیل کارخانه ها حجم تولید را پائین آورده  اند و تنها برای رفع نیاز نقدینگی خودشان شنیده شد محموله هائی را در قیمت تمام شده حدود 40500 ریال در تناژ 500 تنی فروخته اند. روز چهارشنبه سیاست جدید صادراتی وزارت صمت اعلام شد که بر اساس آن صادرات مقاطع فولادی نیاز به مجوز ندارند ولی دو نکته در این بخشنامه جدید امده است. 

اول آنکه هر تولیدکننده ای که شمش مورد نیازش را از بورس می خرد باید 60 درصد محصولش را در بورس عرضه کند و دوم آنکه تامین کنندگان مالی هم می توانند برای نوردکارها در بورس شمش خریداری نمایند. هنوز دولت به این نتیجه نرسیده که کنترل بازار از این طریق به ثمر نخواهد رسید. آنچه مهم است تقاضاست که دولت باید با سیاست های تشویقی صادراتی آن را حمایت کند در هفته گذشته درگیری ترکیه با کردها شروع شد این مساله نرخ لیر ترکیه را تحت فشار گذاشت. این امر در قیمت صادراتی میله گرد تاثیر جدی خواهد گذاشت . ولی از صادرات آن نخواهد کاست چون “مقاطع یا باید صادر شود یا تولید انها متوقف گردد” بنابراین تنها نتیجه سود و زیان برای تولیدکننده باقی می ماند. این دولت است که باید راه صادرات را هموار کند تا تولیدکننده به بقای خود امیدورا باشد. روز شنبه میانگین قیمت تیراهن 14 تا 18 در اصفهان 47550 ریال تمام شده بود که تا چهارشنبه به 48050 ریال رسید دلیل اصلی افزایش قیمت محدودیت عرضه عنوان شد. 

 ورق

فولاد ایران: بازارهای جهانی ورق هفته پر رونقی نداشتند چرا که تقاضا در سطح متوسط است. در بازار چین، هفته گذشته ورق گرم صادراتی 441 دلار هر تن فوب بود.

متوسط قیمت ورق گرم  سی آی اس از  400 تا 410 دلار هر تن فوب به حداکثر 390 دلار هر تن فوب  کاهش داشت. قیمت رایج 375 تا 380 دلار بود. ورق گرم سی آی اس در ترکیه از 425 تا 435 دلار به 390 تا 400 دلار هر تن سی اف آر  کاهش داشت.  

در بازار داخلی امریکا ورق گرم از 505 دلار هفته قبل به 486 دلار هر شورت تن درب کارخانه کاهش داشت. در بازار داخلی اروپا نیز ورق گرم یک یورو افت داشته 433 یورو هر تن درب کارخانه شد. 

ورق در بازار ایران

فولاد ایران: ورق گرم ضخامت 2 میلیمتر رول روز شنبه 52500 ریال در اصفهان و 51000 ریال در اهواز اعلام میشد ولی تا آخر هفته روند نزولی داشت قیمت در اصفهان به 51500 ریال و در اهواز به 49500 ریال رسید بخشنامه جدید وزارت صمت مبنی بر آزاد شدن صادرات لوله و پروفیل می تواند به کمک این محصول بیاید فولاد مبارکه ورق گرم B را در قیمت پایه 45282 ریال فروخت این قیمت با احتساب مالیات ارزش افزوده و معطلی سرمایه و هزینه حمل تفاوت دلچسبی با قیمت فروش تمام شده 51500 ریال ندارد از طرف دیگر محصول نورد اهواز یا گیلان هم برای تولیدکننده یا سرمایه گزار مقرون به صرفه نیست فولاد مبارکه سیاست کاهش قیمت ورق گرم را در بورس دنبال می کند در حالیکه خودش در تولید سنگ آهن تا محصول سرمایه گذاری کرده چون تمام چرخه را در اختیار دارد و صادراتش هم در جریان است سودآوری خود را حفظ می کند ولی تولیدکنندگان دیگر ورق مثل اهواز ، کاویان یا حتی اکسین درگیر مشکل تامین اسلب هستند . اسلب تقاضای خوبی در خارج از ایران دارد و تا سه ماه آینده تولیدکنندگانش ان را پیش فروش کرده اند در نتیجه فولاد خوزستان و هرمزگان سهم عرضه اسلب را به بازار داخلی کاهش داده اند از آنجا که قیمت های صادراتی فاصله زیادی با بازار داخلی دارند طبیعی است که اسلب راهی خارج میشود از طرف دیگر رکود بازار لوله و پروفیل دلیلی است برای کاهش عرضه به بازار داخلی که علت اصلی کاهش قیمت ورق هم همین امر است. در هر حال قیمت ورق گرم B به کف خود رسیده است و تولید آن در اهواز و گیلان دلچسب نیست. ورق های گرم ضخامت 3 تا 5 میلیمتر با کمبود عرضه روبرو بود ولی معدل قیمت ضخامت 3 تا 15 میلیمتر که روز شنبه 53900 ریال بود به 53600 ریال کاهش یافت موجودی ورق در انبارها بسیار کاهش یافته و عرضه ها محدود است علت کاهش قیمت پائین اوردن قیمت پایه مبارکه در بورس از یک طرف و ضعف تقاضا از طرف دیگر بود.

ورق های گرم محصول اکسین ضخامت 10 تا 40 میلیمتر روز شنبه 52900 ریال معامله میشد ولی تا چهارشنبه به 52688 ریال کاهش یافت علیرغم انکه عرضه محصولات اکسین کاهش یافته ولی مشکل حمل و نقل به علت اربعین هم در روند تقاضا موثر بوده است. محدودیت عرضه کیفیت ST52 همچنان توی چشم میزند و به نظر نمی رسد این مشکل در آبان هم حل گردد چون ریشه آن در محدودیت اسلب از طرف فولاد خوزستان است.

ورق سرد روند نزولی داشت قیمت از 70390 ریال روز شنبه به 69920 ریال رسید بازار این کالا با دو پدیده روبروست اول آنکه روند قیمت عرضه مبارکه از مرداد ماه به بعد در بورس نزولی بوده و دوم حجم فروش در بورس است که برای تیرماه 50 هزار تن مردادماه 57749 تن برای شهریور 74300 تن و برای مهرماه تحویل در دی ماه به 106210 تن رسید با عرضه های مبارکه از یک طرف و سکوت تقاضا در طرف دیگر قیمت ها باید کاهش یابد. 

ورق گالوانیزه روند نزولی داشت و از 76163 ریال به 75079 ریال افت کرد کاهش قیمت ارز و افت قیمت ورق گرم دو عامل برای پائین امدن قیمت این کالا بودند. نباید فراموش کرد که عرضه مهرماه مبارکه که 16365 تن در بورس بوده تقریباً دو برابر عرضه تیرماه 8700 تن و 5/1 برابر عرضه مرداد با 9862 تن بوده قیمت پایانی 72221 ریال پایه بوده است این قیمت بسیار بالاتر از قیمت کارخانجات دیگر است دلیل ان اینست که کارخانه های دیگر مثل هفت الماس از ورق گرم فول هارد برای تولید گالوانیزه استفاده می کنند.

بازار جهان: م. تابان شمال
بازار ایران: م.چیت ساز
پایگاه خبری فولاد ایران
تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۸/۰۹