گزارش هفتگی بازار های فولاد هفته 43 سال 2019


سنگ آهن

فولاد ایران :  هفته گذشته بازار واردات سنگ آهن در چین تغییرات قیمت جدی نداشت و سنگ آهن خلوص 62 درصد با نوساناتی جزیی به 85 دلار رسید و  پایان هفته حدود 87 دلار هر تن خشک سی اف آر بود که یک دلار از هفته قبل بالاتر بود. نقدینگی فولادسازان کم است و تمایل به خرید پایین می باشد. برخی نیز به دنبال فروش محموله های سنگ آهن انبارهای خود بودند تا در آینده از بنادر خرید کنند چون معتقدند قیمت سنگ آهن در بنادر چین ارزان تر خواهد شد. مصرف کننده های سنگ آهن ترجیح می دهند موجودی انبارها را پیش از اعلام دستورات کاهش تولید زمستانی پایین نگه دارند تا قدرت عمل بیشتری داشته باشند.

در بازار سنگ آهن صادراتی ایران بنا بر گزارش یومتال، جدیدترین قیمت برای سنگ آهن مگنتیت خلوص 61 درصد هفته گذشته  حدود 6 دلار افت داشته 36  دلار هر تن فوب شد و سنگ آهن هماتیت صادراتی خلوص  61 درصد ایران نیز  از 39 دلار به 33 دلار هر تن فوب رسید.

قراضه

فولاد ایران: در بازار واردات قراضه در ترکیه قیمت قراضه سنگین وارداتی خلوص 20-80 حدود 9 دلار بهبود داشته 252 دلار هر تن سی اف آر شد. با افزایش خرید ها در هفته گذشته بازار قراضه روندی رو به بهبود داشت. برخی از عرضه کننده ها با مشاهده افزایش تمایل به خرید پیشنهاد ها را به 260 دلار هر تن سی اف آر نیز رساندند. البته برخی معتقدند هنوز بازار  محصولات فولادی آنقدر بهبود نداشته که از روند صعودی در بازار قراضه حمایت کند.

در شرق آسیا متوسط قیمت قراضه وارداتی کانتینری 7 دلار بهبود هفتگی داشته 240 دلار هر تن سی اف آر شد. در بازار صادرات ژاپن قراضه سنگین کلاس 2  از حدود 205 دلار هفته قبل به 217 دلار هر تن فوب بهبود داشت.

در بازار داخلی امریکا نیز قراضه خرد شده حدود 213 دلار هر لانگ تن ثبت شد که یک دلار ارزان تر از هفته قبل بود.

بیلت

فولاد ایران:  هفته گذشته بازار بیلت صادراتی سی آی اس به لطف بهبود بازار قراضه جوی مثبت داشت. گرچه پیشنهادهای قیمت صعودی بود ولی عرضه کننده ها نتوانستند معاملات را با اختلاف قیمت چشمگیری نهایی کنند. قیمت معاملات نسبت به هفته قبل تا 5 دلار رشد داشت. پیشنهاد ها از 365 دلار به 375 تا 380 دلار هر تن فوب رسید. البته اغلب معاملات اخیر در 365 دلار نهایی شده و پیشنهادهای جدید هنوز پذیرفته نشده است.

در آسیا بیلت سی آی اس 410 تا 415 دلار هر تن سی اف آر جنوب شرق آسیا بود و در چین نیز 400 دلار هر تن سی اف آر شنیده شد ولی خریداری نداشت چون قیمت های هند و ایران در جنوب شرق آسیا کمتر از 405 دلار هر تن سی اف آر می باشد.

بیلت در بازار ایران

فولاد ایران: قیمت شمش در هفته گذشته تقریباً ثابت بود. روز یکشنبه میانگین قیمت 37513 ریال برای سایزهای 125 و 150 میلیمتر بود که تا آخر هفته به 37663 ریال رسید همه انتظار بهبود قیمت شمش را در هفته گذشته داشتند ولی ثبات قیمت شمش تحت تاثیر دو عامل بود:

اول تعطیلات پیش رو در هفته جاری که عملاً تولید و بازار را متوقف می کند

دوم اجرای دستورالعمل وزارت صمت مبنی بر فروش شمش به نوردکارهائی که در سایت بهین یاب ثبت نام  کرده اند، به این ترتیب تعداد خریدارهای شمش ریزش شدیدی کرد ولی به علت کمبود شمش بازار از رقابت نایستاد. شمش پاسارگاد که قبل از اربعین در قیمت تمام شده 37800 تا 38000 ریال در بازار پیشنهاد میشد در بورس به قیمت 34589 ریال پایه معامله شد در حالیکه در معامله قبلی 33444 ریال معامله شده بود. چادرملو در قیمت پایه 34920 ریال معامله شد در حالیکه میله گرد ابرکوه که به نوعی وابسته به چادرملوست 37148 ریال پایه فروخته شد در واقع فاصله میله گرد با شمش هر کیلو 2228 ریال است که نزدیک 40 درصد آن برای هزینه های حمل مصرف می شود به این ترتیب اگر ابرکوه شمش چادرملو را در قیمت پایه 34920 ریال خریداری کند با سود هر کیلو 1336 ریال میله گرد را تولید و فروخته است. معمولاً فاصله قیمت بین شمش و میله گرد حداقل 15 دلار است با احتساب نرخ ارز نیمائی ابرکوه حدود 13 دلار عایدی دارد که در معادلات فعلی به هیچ وجه جوابگوی هزینه تولید نیست از طرف دیگر هفته گذشته اعلام شد که کارخانه هائی که از بورس شمش نمی خرند برای صادرات محدودیت ندارند بنابراین بازار دو بخش خواهد شد.

بخش اول از رانت بهین یاب استفاده می کند شمش را در بورس می خرد 60 درصد آن را در بورس عرضه می کند اگر مشتری نداشت که معمولاً ندارد صادر می شود .

بخش دوم خودش شمش را تهیه می کند و بعد از تولید به فروش می رساند داخلی یا صادرات.

به این ترتیب در خلال سه ماه آینده بازار دو بخش می شود، بورس و غیر بورس. اما در نهایت کنترل با دولت است چرا که 80 درصد تولید اسفنجی با دولت است و تقریباً صددرصد گندله. تنها می ماند آن کارخانه هائی که با ضایعات شمش تولید می کنند ظرفیت تولید آنها در سال بیش از 8 میلیون تن در سال نیست، در واقع این بخشنامه صنعت فولاد را به دو قسمت تقسیم می کند بزرگ ها و کوچک ها . به بزرگ ها امتیاز می دهد و کوچک ها را به حال خود رها می کند. یک پدیده دیگر که در سه ماه آینده با آن روبرو خواهیم بود در بخش فولاد میانی است. کارخانه هائی که شمش و اسلب صادر می کنند کمتر به بازار داخل تولید خواهند داشت در نتیجه حجم عرضه شمش در بورس با محدودیت بیشتری روبرو خواهد شد. پاشنه اشیل نوردکارهای بزرگ همین نقطه است، آنها نمی توانند با خرید شمش خارج از بورس به نقطه مطلوب برسند بنابراین کشاکش بین صادرات و بازار داخل تشدید خواهد شد.   

مقاطع

فولاد ایران:  روند بهبود بازار قراضه و بیلت موجب شده عرضه کننده های مقاطع ترکیه نیز قیمت های صادراتی را بالا ببرند گرچه خریدار چندانی ندارند. میلگرد صادراتی 415 تا 430 دلار هر تن فوب شده در حالی که هفته قبل تا 420 دلار بود.

در بازار داخلی میلگرد چین، ثبات تقاضا به تثبیت قیمت ها نیز کمک کرده است. متوسط قیمت 506 تا 510 دلار هر تن درب کارخانه و بدون تغییر بود.  همچنین در بازار صادرات چین قیمت میلگرد 5 تا 10 دلار افت هفتگی داشته 455 تا 460 دلار هر تن فوب شنیده شد.

در بازار داخلی اروپا میلگرد از   473  یورو به 449 یورو هر تن درب کارخانه کاهش یافت. در بازار داخلی امریکا نیز میلگرد از 638 دلار به 613 دلار هر شورت تن درب کارخانه رسید.

مقاطع در بازار ایران

فولاد ایران: بازار مقاطع از هفته قبل نشانه های تغییر قیمت را بروز داد چون قیمت به کف خود رسیده و امکان کاهش آن نیست. میانگین روز یکشنبه که 41721 ریال بود تا اخر هفته به 42533 ریال رسید اگر هفته پیش رو تعطیل نبود با بخشنامه های وزارت صمت شاید تا 44000 ریال هم می رسید ولی زمان برای تغییر قیمت وجود دارد هر چه زمان طولانی تر می شود پیش بینی رفتار بازار هم مشکل تر خواهد شد. ولی همه دست اندرکاران امیدوارند قیمت ها بهبود یابد. قیمت تیرآهن هم با بهبود روبرو شد معدل قیمتی روز یکشنبه که 47950 ریال بود با رفتار ذوب آهن به 49000 ریال تا آخر هفته رسید در حالیکه عرضه تیرآهن 14 و 18 به شدت در بازار محدود شده است. اکثر دست اندرکاران پیش بینی می کنند سیاست ذوب آهن در هفته های آینده مبنی بر تزریق محدود کالا ادامه یابد در این میان آنکه در انبار کالا دارد سود می کند و آنکه در کارخانه حواله دارد زیان چون پس از تزریق کالا محموله هائی که از کارخانه بیرون می آیند با کاهش قیمت روبرو خواهند شد.

 ورق

فولاد ایران: در بازارهای ورق تقاضا وضعیت مطلوبی نداشت و قیمت ها اغلب نزولی بودند. هفته گذشته قیمت ورق گرم صادراتی سی آی اس نزولی بوده و خریداران هنوز منتظر قیمت های پایین تر نشسته اند. آخرین متوسط قیمت بازار 375 تا 385 دلار هر تن فوب ثبت شده در حالی که یک هفته قبل 380 تا 395 دلار بود.

قیمت ورق گرم صادراتی چین کمتر از 2 دلار ارزان تر شده 428 دلار هر تن فوب ثبت شد.در بازار داخلی قیمت ورق گرم 494 تا 497 دلار هر تن درب کارخانه شد که کمی رشد قیمت نیز داشته است.  

ولی در ترکیه جو مثبت بازارهای مواد اولیه و رشد قیمت مقاطع موجب شد تولید کننده های ورق نیز رشد قیمت را امتحان کنند. در بازار داخلی ورق گرم تا 440 دلار هر تن درب کارخانه نیز شنیده شد. در بازار داخلی امریکا ورق گرم از 486 دلار به 471  دلار هر شورت تن درب کارخانه کاهش داشت. در بازار داخلی اروپا نیز ورق گرم 2 یورو افت داشته 431 یورو هر تن درب کارخانه شد.

ورق در بازار ایران

فولاد ایران: قیمت ورق گرم ضخامت 2 میلیمتر رول روز شنبه در اصفهان 51600 ریال بود که با نوساناتی در دوشنبه و سه شنبه روبرو شد ولی چهارشنبه خود را بالا کشید و به 51600 ریال برگشت محصول نورد و لوله شنبه 49000 ریال بود ولی تا آخر هفته تقریباً ثابت ماند محصول گیلان که روز شنبه 50000 ریال معامله میشد روندی مشابه مبارکه داشت تا آخر هفته به 50000 ریال رسید، آزاد شدن صادرات لوله و پروفیل می تواند برای این بخش صدای دلنوازی باشد هر چند که مسایل سیاسی در کشورهای همجوار که خریدار محصولات ما هستند روی صادرات اثرگذار خواهد بود.

ورق گرم ضخامت 3 تا 15 میلیمتر رول مبارکه در اصفهان با مقاومت فروشنده ها برای تنزل قیمت روبرو بود به همین دلیل قیمت روز یکشنبه که 54463 ریال بود تا آخر هفته به 54625 ریال بالا رفت. افزایش قیمت ضخامت های زیر 6 میلیمتر عامل اصلی این بهبود بود. ورق اکسین ضخامت 10 تا 40 میلیمتر روز یکشنبه بطور متوسط 52688 ریال معامله میشد ولی تا آخر هفته به 52888 ریال رسید کارخانه اکسین تا دو هفته مشغول تعمیرات است در حالیکه مساله عرضه اسلب هم در بین می باشد به همین دلیل انتظار بالا رفتن قیمت این کالا دور از ذهن نیست از طرف دیگر این کارخانه برای اولین بار هفته گذشته مناقصه صادراتی برای 10 هزار تن اعلام کرد. با باز شدن فضای صادرات این کالا در آینده باید انتظار کمبود این کالا را در بازار داشت.

ورق های کاویان تغییر قیمت جدی نداشت و از 51875 ریال روز یکشنبه تا آخر هفته ثابت ماند.

ورق سرد با کاهش قیمت روبرو شد و از روز یکشنبه روند نزولی را طی کرد از 69920ریال به 69480 ریال تنزل کرد تقاضای این کالا همچنان ضعیف است و تعطیلات پیش رو هم اجازه بهبود به آن نمی دهد .

ورق گالوانیزه با ثبات قیمت روبرو بود و از میانگین 74400 ریال روز یکشنبه به 74600 ریال رسید.

بازار جهان: م. تابان شمال

بازار ایران: م.چیت ساز

پایگاه خبری فولاد ایران

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۸/۰۹