گزارش هفتگی بازار های فولاد – گزارش هفته 18 سال 2019


سنگ آهن

فولاد ایران :  هفته گذشته در بازار واردات چین قیمت سنگ آهن خلوص 62 درصد از حدود 93 دلار به 94.6 دلار هر تن خشک سی اف آر رسید. پایین آمدن موجودی بنادر و رشد تقاضا به بهبود قیمت کمک کرد. عرضه نیز هنوز تحت فشار است. البته با توجه به این که اواخر هفته چینی ها به تعطیلات رسمی روز جهانی کارگر رفتند فعالیت زیادی در بازار دیده نشد. هفته گذشته موسسه اعتبارسنجی فیچ میانگین قیمت سنگ آهن در سال 2019 را حدود 75 دلار  پیش بینی کرد و اظهار داشت نیمه دوم سال روند نزولی قیمت جدی می شود.

از طرفی بنا بر گزارش یومتال، در بازار سنگ آهن صادراتی ایران قیمت ها نزولی بود و آخرین  قیمت سنگ آهن مگنتیت خلوص 61 درصد از 58 دلار به 56.4  دلار و سنگ آهن هماتیت صادراتی خلوص  61 درصد ایران نیز از 56.4 دلار به 54.8 دلار هر تن فوب کاهش یافت.

 

قراضه

فولاد ایران:  هفته گذشته متوسط قیمت قراضه سنگین 20-80 وارداتی در ترکیه 5 دلار افت داشته 304 دلار هر تن سی اف آر شد. در کل فعالیت بازار ناچیز بود و خریداران به دنبال تخفیف بیشتر بودند. درخواست های خرید به کمتر از 300 دلار هم رسید. قراضه آ3 روسیه نیز در ترکیه حدود 291 دلار هر تن سی اف آر بود که حدود 2 دلار افت داشت.

قراضه سنگین کلاس 2 صادراتی ژاپن 285 دلار هر تن فوب و نسبتا در ثبات بود. در بازار داخلی امریکا قراضه خرد شده 302 دلار هر لانگ تن و در ثبات بود.

 

بیلت

فولاد ایران اغلب روزهای هفته قبل بازار بیلت سی آی اس در تعطیلات عید پاک و روز جهانی کارگر بود از این رو فعالیت زیادی رویت نشد. قیمت ها نسبتا ثابت مانده ولی روند نزولی قراضه در ترکیه می تواند بازار بیلت را نیز نزولی کند. پیشنهاد قیمت مشخصی در بازار نبود ولی قیمت ها بین 420 تا 425 دلار هر تن فوب دریای سیاه ثبت شد. در جنوب شرق آسیا بیلت سی آی اس 460 تا 470 دلار هر تن سی اف آر و در ثبات بود. در ترکیه بیلت وارداتی 430 تا 435 دلار هر تن سی اف آر بود و اخیرا نزولی بوده است. بیلت در بازار داخلی ترکیه 440 تا 450 دلار هر تن بود و تقاضا ناچیز، قیمت هم نسبت به هفته قبل تا 10 دلار افت داشت. قیمت پیشنهادی صادراتی ترکیه نیز 430 دلار هر تن فوب بود.

در چین بازار بیلت در ثبات نسبی بود و 529 دلار هر تن درب کارخانه شنیده شد. بیلت صادراتی نیز 478 دلار هر تن فوب و بدون تغیر ماند. با توجه به وضعیت فعلی میزان معاملات در بازار فولاد ساختمانی در چین، حجم معاملات کمتر شده در حالی که ظرفیت تولید بالا مانده است و تقاضا در ماه می احتمالا افت بیشتری خواهد داشت. از این رو تحلیل گران احتمال افت قیمت فولاد را در چین در ماه جاری زیاد می دانند.

بیلت در بازار ایران

فولاد ایران قیمت شمش روند صعودی داشت و از 42000 ریال به حدود 45000 ریال هر کیلو رسید. قیمت آهن اسفنجی در هفته گذشته تا 16500 ریال هر کیلو پایه و گندله تا 8500 ریال شنیده شد. عرضه گندله محدود است، شنیده شده قرارداد صادراتی یک محموله درشت گندله در قیمت بسیار جذاب بسته شده که در هفته های آینده تاثیر آن در بازار مشخص خواهد شد این در حالی است که عرضه آهن اسفنجی در حد کافی در بازار دیده می شود. با این حال دو عامل باعث افزایش قیمت شمش شد:

اول: استحکام بازار ارز

دوم: تقاضای نوردکاران که از  حداقل موجودی انبار پس از عید برخوردار بودند. مساله تعطیلات طولانی عید همراه با مشکلات حمل و نقل ناشی از سیل باعث شد تا نوردکارها به موجودی انبارشان فشار وارد آید عیناً این مطلب در مورد تولیدکنندگان شمش اعم از القائی یا قوسی صادق است بخصوص آنها که از آهن اسفنجی استفاده می کنند به علت باران های فروردین ماه امکان تهیه مواد اولیه را نداشتند. در نتیجه حجم تولید هم پایین آمد. اما فارغ از مساله عرضه مواد اولیه و تولید شمش، افزایش قیمت نهادهای تولید بخصوص برق و گاز در ماه های آینده قیمت تمام شده شمش را بالا خواهد برد. عده ای از دست اندرکاران اعتقاد دارند با فرا رسیدن ماه مبارک رمضان تب و تاب بازار فروکش خواهد کرد و قیمت ها به ثبات خواهد رسید در حالیکه عده ای دیگر نگران افزایش پایه پولی هستند که معمولاً در خرداد ماه سر باز می کند. در مورد صادرات تحریم ها هنوز تاثیر جدی روی صادرات نشان نداده و اگر در ماه های بعد همین روند ادامه داشته باشد انتظار افزایش قیمت شمش منطقی خواهد بود.

 

مقاطع

فولاد ایران: هفته گذشته میلگرد صادراتی ترکیه 480 تا 485 دلار هر تن فوب و در رکود بود. با افت ارزش لیر در ترکیه قیمت میلگرد داخلی تا 9 دلار بالا رفت و تا 569 دلار هر تن درب کارخانه شنیده شد چرا که کارخانه ها مواد اولیه خود را اغلب دلاری خریداری می کنند.

در بازار سی آی اس  میلگرد صادراتی حمل ژوئن از 465 تا 480 دلار دو هفته قبل به 465 تا 475 دلار هر تن فوب رسید. بازار منتظر فعالیت هفته پیش روست تا روند آن روشن تر شود.

آخرین متوسط قیمت میلگرد صادراتی چین حدود 540 دلار هر تن فوب ثبت شده که در ثبات بوده ولی خریدار خوبی ندارد .چینی ها باید قیمت ها را پایین تر بیاورند تا بتوانند با محصول ترکیه رقابت کنند.

در بازار داخلی اروپا میلگرد در 525 یورو هر تن درب کارخانه ثبات داشت.  در بازار امریکا نیز میلگرد 10 دلار افت داشته 685 دلار هر شورت تن درب کارخانه شد.

مقاطع در بازار ایران

فولاد ایران: قیمت مقاطع روند صعودی داشت. میانگین قیمت میله گرد از 48871 ریال تمام شده روز شنبه به 50229 ریال در روز چهارشنبه رسید. متوسط قیمت تیرآهن هم با بهبود اندکی در حد 2300 ریال به 46200 ریال رسید. ذوب آهن اصفهان موفق شد سبدهای میله گرد را در تناژهای محدود در متوسط قیمت حدود 41000 ریال پایه بفروشد. این سیگنالی به بازار بود که قیمت ها بالا میرود. طبعاً در هفته های آینده با عرضه های وسیع تر باید انتظار حداقل همین قیمت را داشت . بازار امروز بسیار آشفته و در هم به نظر می رسد قیمت سبد میله گرد ذوب آهن 41000 ریال پایه است در حالیکه متوسط قیمت شمش فروخته شده در بورس حدود 40000 ریال است . در هر حال تا پایان هفته قیمت میله گرد محصول ذوب آهن از مرز 51000 ریال هر کیلو تمام شده عبور کرد. یک علت این امر عدم عرضه میله گردهای فروخته شده در بورس در قیمت های پایین اواخر سال قبل است. به نظر می رسد ذوب آهن با محدودیت عرضه سعی در حفظ بازار دارد. امید به افزایش قیمت میله گرد چندان قوی نیست چون زمان کاهش تقاضا و حجم مبادلات در پیش است ضمن آنکه با شروع ماه مبارک رمضان صادرات میله گرد کاهش خواهد یافت و در میانه خرداد می توان چشم انداز بازار مقاطع را روشن تر پیش بینی کرد.

 

ورق

فولاد ایران: هفته گذشته قیمت ورق گرم در بازار چین  7 دلار بالا رفته 601 تا 603 دلار هر تن درب کارخانه ثبت شد. در بازار صادرات نیز ورق گرم 3 دلار رشد داشته 529 دلار هر تن فوب شد. البته اغلب روزهای هفته بازار در تعطیلات بود باید دید روزهای آتی روند بازار چین چطور خواهد شد. در کل تقاضا در بازار داخلی چین کم است و موجودی انبارها رو به افزایش می باشد از این رو فولادسازان چینی سعی خواهند نمود با کاهش قیمت تمایل به خرید را در بازار صادرات افزایش دهند. اخیرا در جنوب شرق آسیا ورق گرم چین در 525 تا 530 دلار هر تن فوب معامله شده است.

 در ترکیه آخرین قیمت پیشنهادی کارخانه ها برای ورق گرم در بازار داخلی 510 تا 520 دلار هر تن درب کارخانه و در ثبات نسبی بود البته خریدارها در 500 دلار درخواست خرید دادند. ورق گرم وارداتی به ترکیه نیز 480 تا 500 دلار هر تن سی اف آر بود در حالی که دو هفته قبل تا 20 دلار بالاتر بود.

ورق گرم صادراتی سی آی اس تا 8 دلار افت قیمت هفتگی داشته 475 دلار هر تن فوب ثبت شد.

در بازار داخلی امریکا ورق گرم از 670 دلار به 652 دلار هر شورت تن درب کارخانه رسید. در بازار داخلی اروپا نیز ورق گرم با کمتر از 10 یورو افت 483 یورو هر تن درب کارخانه ثبت شد.

ورق در بازار ایران

فولاد ایرانقیمت ورق گرم ضخامت 2 میلیمتر روز شنبه در اصفهان 62000 ریال بود که تا آخر هفته به 69000 ریال هم رسید. عرضه ها بسیار محدود بود و فروشنده ها محتاط پیشنهاد می دادند. ورق نورد و لوله اهواز روز شنبه 58000 ریال هر کیلو معامله میشد ولی تا آخر هفته از 64000 ریال عبور کرد در حالیکه به نظر می رسد روند قیمت صعودی باشد چون رقابت روی این کالا محدودتر شده است. میانگین ورق های 3 تا 15 میلیمتر رول مبارکه از 63700 ریال تمام شده هر کیلو به 66113 ریال رسید در حالیکه عرضه آنها بسیار محدود بود و فروشنده ها با احتیاط پای معامله می آمدند. علت این امر سرگشتگی ناشی از سیاست های مبارکه و بورس فلزات است. مبارکه کالاهائی را که در سال قبل در قیمت های پائین فروخته است هنوز به طور کامل وارد بازار نکرده از طرف دیگر قیمت پیشنهادی عرضه اولیه با منطق بازار فاصله دارد علت این امر قیمت گذاری برنامه ایست که از طرف وزارت صمت اعمال می شود. بورس یا وزارت خانه می توانند هر عددی را برای عرضه اولیه تعیین کنند ولی مبارکه تولیدکننده انحصاریست و از طرفی یک بنگاه اقتصادی صرف نیست چرا که مسئولیت هایی در مورد تامین بعضی هزینه ها دارد که الزاماً در ارتباط با فعالیت مبارکه نمی باشند، حال فرض کنید بورس کالا در دو هفته گذشته معاملات مبارکه را باطل نمی کرد چنانچه مبارکه سیاست تامین حداقل عرضه را دنبال کند آنچنان که در طی این سال ها اتفاق افتاده نتیجه اش چه خواهد بود. تفاوت قیمت ورق گرم در بازار با آخرین قیمت فروخته شده در بورس که باطل شده است حداقل 12 درصد است این تفاوت همیشه وجود خواهد داشت، کمتر نخواهد شد که افزایش هم باید داشته باشد، منطق عرضه کننده انحصاری همین است. ابطال معاملات در بورس حمایت از سیاست محدودیت عرضه توسط مبارکه است و به سرگشتگی بازار کمک می کند.  

ورق های اکسین با افزایش قیمت روبرو شد میانگین قیمت ضخامت های 10 تا 40 میلیمتر از 60188 ریال به 62463 ریال افزایش یافت. علت این افزایش قیمت کنترل عرضه از طرف این کارخانه است ضمن آنکه در اواسط هفته کارخانه اکسین هزینه تولید را به شدت بالا برد این افزایش قیمت در هفته های آینده در بازار منعکس می گردد. شنیده شده که اکسین سفارشات خوبی روی ورق های غیر ساختمانی دارد که طبعاً تولید محصول ساختمانی را کاهش خواهد داد . کارخانه کاویان از هفته گذشته در بازار ظاهر شد و ضخامت 15 تا 25 میلیمتر را عرضه کرد بعضی از شنیده ها حاکی است که چند نفر اسپانسر کارخانه شده اند و همین امر به افزایش تولید این کارخانه کمک خواهد کرد.

ورق سرد ضخامت 40/0 تا 5/2 میلیمتر روز شنبه 76550 ریال به طور متوسط معامله می شد ولی از همان روز افزایش قیمت شروع شد با اتفاقاتی که در بورس افتاد بازار مطمئن شد که مبارکه قصد عقب نشستن از قیمت را ندارد و به همین دلیل عرضه افزایش نخواهد یافت. به همین دلیل شیب افزایش قیمت تندتر شد تا چهارشنبه که از 80500 ریال عبور کرد بسیاری از ضخامت ها در بازار نایاب است و عرضه آنها هم محدود می باشد.

ورق گالوانیزه هم به دنبال ورق گرم و سرد روند صعودی داشت ضمن آنکه هنوز بازار این کالا گرم نشده است.

بازار ایران: محمد چیت ساز

بازار جهان: م. تابان شمال

پایگاه خبری فولاد ایران  

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۲/۱۹