گزارش هفتگی بازار های فولاد – گزارش هفته 20 سال 2019


سنگ آهن

فولاد ایران :هفته گذشته قیمت سنگ آهن وارداتی در چین بیش از 4 دلار رشد داشته از 100 دلار هر تن سی اف آر بیشتر شد و تا 105 دلار هم بالا رفت که 5 سال گذشته بی سابقه بوده است.

تولید چینی ها بالاست و نگرانی از محدودیت عرضه تولید کنندگان بزرگ ادامه دارد از این رو قدرت فروشنده ها بالا رفته است. آخرین موجودی سنگ آهن بنادر چین نیز برای ششمین هفته متوالی نزولی بوده 1.65 میلیون تن کاهش داشته و 131.7 میلیون تن ثبت شده است.

در بازار سنگ آهن صادراتی ایران آخرین  قیمت سنگ آهن مگنتیت خلوص 61 درصد از  56.4  دلار به 55.2  دلار هر تن فوب رسید. سنگ آهن هماتیت صادراتی خلوص  61 درصد ایران نیز از  54.8 دلار به 53.6 دلار هر تن فوب رسید.

 

قراضه

فولاد ایران: در هفته ای که گذشت قراضه وارداتی سنگین کلاس 1 و 2 خلوص 20-80 در ترکیه تا 7 دلار رشد داشته 294 دلار هر تن سی اف آر شد در حالی که انتظار می رفت قیمت ها کاهش یابد.

کره جنوبی قیمت خرید قراضه از ژاپن را 5 دلار دیگر پایین آورده به 278 دلار هر تن فوب رساند. قیمت قراضه سنگین کانتینری وارداتی در تایوان 280 دلار هر تن سی اف آر ثبت شده که در ثبات بوده است. متوسط قیمت قراضه وارداتی در شرق آسیا 5 دلار افت داشته 304 تا 307 دلار هر تن سی اف آر شنیده شد.

در بازار داخلی امریکا نیز قراضه خرد شده 297 دلار هر لانگ تن ثبت شد.

 

بیلت

فولاد ایران متوسط قیمت بیلت صادراتی سی آی اس هفته گذشته 420 تا 425 دلار هر تن فوب و در ثبات بود ولی عرضه کننده ها با توجه به جو مثبت بازار قراضه ترکیه از تخفیف زیاد اجتناب می کردند و به آینده بازار امیدوار تر شده اند. در جنوب شرق آسیا نیز بیلت سی آی اس با 5 دلار افت نسبت به معاملات قبلی در 455 تا 460 دلار هر تن سی اف آر معامله شد. در ترکیه نیز درخواست خرید بیلت سی آی اس از 420 دلار به 430 دلار هر تن سی اف آر بهبود داشت. البته قیمت های پیشنهادی به ترکیه تا 460 دلار هر تن سی اف آر نیز شنیده شده است.

در بازار داخلی ترکیه نیز بیلت 435 تا 445 دلار هر تن درب کارخانه بود و تا 5 دلار تخفیف نیز داده می شد.

بیلت صادراتی چین نیز در 478 دلار هر تن فوب در ثبات بود که یک ماهی است که تغییر خاصی نداشته است.

بیلت در بازار ایران

فولاد ایران قیمت بیلت در هفته قبل نوسان محدودی داشت از روز شنبه تحت تاثیر اخبار سیاسی، بازار رو به سکوت رفت تا دوشنبه که معدل پایه قیمت از 45000 ریال به 43000 ریال رسید ولی از سه شنبه به بعد به پایه 45000 ریال بازگشت. علت اصلی این نوسان بخشنامه وزارت صمت در اول هفته مبنی بر توقف صادرات بود ولی روز دوشنبه لیست کارخانه های مجاز برای صادرات اعلام شد این امر باعث آرامش در بازار گردید و معاملات که متوقف شده بود مجدداً فعال شد. با این حال حجم معاملات محدود بود علت این امر سکوت بازار مقاطع است. بازار مقاطع در هفته گذشته بسیار ساکت بود و انگیزه ای در آن دیده نمی شد. لیست اعلامی وزارت صمت به نوعی دهن کجی به سیاست های ترامپ بود که صادرات فولاد ایران را تحریم کرده است. وزارت صمت با یک اقدام سنجیده موانع صادراتی را از پیش پای تولیدکنندگان فولاد برداشت تنها پل پیش روی صادرات فولاد مساله نرخ صادراتی است که حتماً در این زمینه با گمرک تعامل خواهد شد. بخشی از رکود بازار ناشی از کسادی فصلی ماه رمضان است، کارخانه ها از موجودی انبارشان استفاده می کنند. در هفته گذشته شاهد افزایش قیمت گندله تا مرز 9700 ریال پایه و آهن اسفنجی تا مرز پایه 18000 ریال بودیم. آهن اسفنجی گل گهر اول هفته با افزایش قیمت شروع شد ولی در میانه هفته تا 16200 ریال هم پیشنهاد میشد . دولت تابحال سیاست نظارت بر صادرات را دنبال کرده است در حالیکه با توجه به خالی بودن ظرفیت نورد، دولت باید سیاست تشویق صادرات را دنبال کند، محققاً برنامه ریزی دولت با محدودیت صادرات نفت به این سمت کشیده خواهد شد.

 

 

مقاطع

فولاد ایران: میلگرد صادراتی چین هفته گذشته 12 دلار افت قیمت را تجربه نموده 526 دلار هر تن فوب شد. تنش های تجاری بین چین و امریکا بازار را دچار رکود کرده است.

میلگرد صادراتی دریای سیاه در 460 دلار هر تن فوب ثبات داشت و نسبت به یک ماه قبل تا 7 دلار ارزان تر است.

در ترکیه نوسانات نرخ ارز همچنان بر بازار داخلی میلگرد تاثیرگذار بود و تا 476 دلار هر تن درب کارخانه نیز شنیده شد. امریکا قصد دارد تعرفه 25 درصدی اضافه شده بر محصولات ترکیه را لغو کند از این رو بازار مثبت شده و چشم انداز خوش بینانه به خود گرفت.

در بازار داخلی اروپا میلگرد 5 یورو افت داشته 520 یورو هر تن درب کارخانه شنیده شد میلگرد داخلی امریکا نیز 695 دلار هر شورت تن درب کارخانه و ثابت بود.

مقاطع در بازار ایران

فولاد ایران: میانگین قیمت میله گرد آجدار روز شنبه 52000 ریال تمام شده بود و تا روز دوشنبه به 50000 ریال هر کیلو رسید ولی از روز سه شنبه با توقف فروش بسیاری از کارخانه ها قیمت تا 1000 ریال هر کیلو بالا رفت در حالیکه سه روز آخر هفته قیمت ارز نزولی بود. علت این نوسان برخورد وزارت صمت با صادرات بود. وزارت صمت با نامه مورخ 25/02/98 خود یک آرامش در فضای صادراتی ایجاد کرد. بر اساس این نامه شرکت هائی که محصول خود را در بورس عرضه کرده اند نیازی به کسب مجوز برای صادرات ندارند این لیست 52 کارخانه را در بر می گیرد. بعضی از آنها هیچ عرضه ای در بورس نداشته اند و بعضی ها صادرات نداشته اند ولی مفهوم این بخشنامه آن است که عملاً صادرات فولاد آزاد است. پراکندگی تولیدکنندگان فولاد در 4 سمت شمال، جنوب، شرق و غرب کشور برخورد با تحریم را آسان کرده است. هفته قبل اشاره شد که صادرات فولاد از این به بعد مساله امنیتی است به همین دلیل وزارت صمت نمی تواند با تعلل مثل گذشته با آن برخورد نماید . فضای هفته گذشته تا قبل از این بخشنامه فضای دلسرد کننده بود به همین دلیل حجم معاملات بسیار محدود بود. فروش ها پائین آمده بود ولی از روز چهارشنبه بازار شروع به برگشت کرد. در هفته گذشته دو خبر بازار را تحت تاثیر قرار داد اول سقوط بازار سهام که به نظر اکثر دست اندرکاران کاملاً طبیعی بود چرا که رشد سریع آن پس از شروع سال نیاز به اصلاح داشت ولی فضای رشد در آن هنوز قوی است، دومین مساله بازار متشکل ارزی بود که بانک مرکزی روی آن فضاسازی زیادی می کند این تجربه در زمان جنگ در شکل متفاوتی وجود داشت و باعث شده بود تا صادرکننده و واردکننده به یکدیگر نزدیک شوند. این تعریف همراه با پارامترهای دیگر باعث کاهش نرخ ارز تا 147000 ریال رسید در حالیکه نرخ نیما هم کاهش یافت به نظر بعضی از دست اندرکاران دولت سعی دارد آرامش را به بازار ارز حاکم کند بعد از آن بازار متشکل ارزی را راه اندازی نماید.

منحنی تیرآهن هم مثل میله گرد در هفته گذشته پاندولی بود سه روز اول هفته روند قیمت نزولی بود ولی بعد از آن به سطح اول هفته بازگشت.

 

ورق

فولاد ایران: بازار ورق سی آی اس به دلیل رکود ماه رمضان در بازارهای خریدار در سکوت به سر می برد و قیمت ورق گرم بین 470 تا 495 دلار هر تن فوب بود. بازار نزولی پیش بینی شده است. قیمت نسبت به یک ماه قبل تا 20 دلار ارزان تر شده است .

ورق گرم صادراتی چین از 530 تا 540 دلار هر تن فوب هفته قبل به 520 تا 525 دلار هر تن فوب رسید. افزایش تنش تجاری بین امریکا و چین و رشد تعرفه ها که از اول ژوئن اجرایی خواهند شد جو بازارها را ناآرام کرده است. در بازار داخلی چین آخرین قیمت ورق گرم 580 تا 581 دلار هر تن درب کارخانه ثبت شده که 4 دلار هر تن افت داشت.

در بازار داخلی امریکا ورق گرم از 640 دلار به 621 دلار هر شورت تن درب کارخانه کاهش داشت. در بازار داخلی اروپا نیز ورق گرم با رشدی جزیی 480 یورو هر تن درب کارخانه ثبت شد.

ورق در بازار ایران

فولاد ایرانقیمت ورق گرم ضخامت 2 میلیمتر رول روز شنبه 70300 ریال محصول نورد و لوله و در اهواز 65000 ریال بود ولی حجم معاملات بسیار محدود بود به همین دلیل قیمت ها رو به کاهش گذاشت تا روز سه شنبه که ورق مبارکه 67000 ریال و محصول اهواز 64000 ریال معامله شد ولی بعد از آن قیمت شروع به افزایش کرد. ورق های ضخامت 3 تا 15 میلیمتر رول در اصفهان هم تابع همین رفتار بود. میانگین شنبه از 69688 ریال به 67875 ریال افت کرد ولی بعد از آن تا 68750 ریال بالا رفت. حجم معاملات بسیار محدود بود و بازار به شدت آرام. ورق نورد و لوله اهواز و گیلان فعلاً با مشکل تامین اسلب روبروست چرا که اسلب تولیدی بیشتر برای صادرات قرارداد شده است و حجم عرضه برای بازار داخل بسیار محدود شده است. این مطلب در مورد اکسین کمتر محسوس است چون فولاد خوزستان خود را متعهد به تامین اسلب مورد نیاز این کارخانه می داند. با توجه به رکود بازار قیمت محصولات اکسین روند نزولی داشت و از 65500 ریال اول هفته به 64540 ریال در پایان هفته رسید. محصولات کاویان ضخامت 12 تا 25 میلیمتر روز شنبه 65700 ریال بطور میانگین معامله میشد ولی تا آخر هفته به 64475 ریال رسید.

ورق سرد به علت رکود با کاهش قیمت روبرو بود میانگین شنبه از 84350 ریال به 82400 ریال نزول کرد علت این امر رکود بازار و سکوت تقاضا بود.

ورق گالوانیزه به نسبت دیگر کالاها افت کمتری را تجربه کرد. میانگین قیمت این کالا از 104093 ریال به 103300 ریال پائین آمد. کاهش قیمت روی در این مورد موثر بوده است.

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۲/۲۹