گزارش هفتگی بازار های فولاد – گزارش هفته 02 سال 2019


سنگ آهن

فولاد ایران پس از آن که جمعه گذشته بانک مرکزی چین اعلام کرد نرخ ذخیره قانونی را پایین می آورد چشم انداز بازار فولاد به آینده نزدیک خوش بینانه تر شد و در طول هفته گذشته قیمت سنگ آهن وارداتی در چین برای خلوص 62 درصد 2 دلار رشد داشته 75 دلار هر تن خشک سی اف آر شد. تا پایان هفته نیز با نوساناتی جزیی در همین حدود باقی ماند. البته تقاضا پایان هفته چندان مطلوب نبود ظاهرا خرید ها برای تعطیلات سال نو چین در فوریه تقریبا به پایان رسیده است.

در بازار سنگ آهن صادراتی ایران، بنا بر گزارش یومتال، آخرین  قیمت سنگ آهن مگنتیت خلوص 61 درصد از 29.8  دلار هر تن فوب  به 31 دلار هر تن فوب رسید. سنگ آهن هماتیت صادراتی خلوص  61 درصد ایران  نیز از 28.7 دلار به 29.9 دلار هر تن فوب افزایش داشت.

 

قراضه

فولاد ایران در بازار داخلی قراضه امریکا هفته گذشته معاملات در سال نو میلادی با 30 دلار افت قیمت صورت گرفت. آخرین قیمت قراضه خرد شده در بازار داخلی این کشور حدود 336 دلار هر لانگ تن بود. در بازار صادرات قراضه امریکا هفته گذشته چند محموله به ترکیه فروخته شد در حالی که که دسامبر بازار در سکوت مطلق بود. قراضه سنگین 20-80 امریکا 278 تا 280 دلار هر تن سی اف آر ترکیه شد در حالی که اواخر نوامبر قیمت معاملات حدود 330 دلار بود.

متوسط قیمت قراضه وارداتی سنگین نیز در ترکیه به طور میانگین 279 دلار هر تن سی اف آر بود که نسبت به هفته قبل حدود 2 دلار افت داشت.

در جنوب شرق آسیا قیمت قراضه وارداتی کانتینری حدود 5 دلار افت داشته 260 دلار هر تن سی اف آر ثبت شد. کره جنوبی قراضه آ3 روسیه را 301 دلار هر تن سی اف آر خریداری نمود. قیمت نسبت به معاملات قبلی تا 28 دلار افت داشته است. قراضه سنگین کلاس یک امریکا نیز در کره جنوبی حدود 3 دلار افت داشته 308 تا 311 دلار هر تن سی اف آر بود.

 

بیلت

فولاد ایران:بازارهای بیلت هفته دوم ژانویه نیز فعالیت زیادی نداشتند.   بیلت در بازار داخلی چین آخر هفته گذشته حدود 507 دلار هر تن درب کارخانه و در ثبات بود. در بازار صادرات چین نیز بیلت 445 دلار هر تن فوب و در ثبات بود.

بیلت صادراتی سی آی اس تا 5 دلار ارزان تر از هفته قبل شده به 400 دلار هر تن فوب رسید.

در جنوب شرق آسیا متوسط قیمت بیلت وارداتی 450 تا 455 دلار هر تن سی اف آر بود که نسبت به هفته قبل تغییری نکرده بود. البته بیلت سی آی اس در این منطقه نزولی بود و از 455 دلار به 445 تا 450 دلار هر تن سی اف آر رسید.

بیلت صادراتی ترکیه نیز در 420 تا 425 دلار هر تن فوب در ثبات بود. بیلت وارداتی به ترکیه 400 تا 413 دلار هر تن سی اف آر شنیده شد که حدود 2 درصد افت قیمت داشت.

بیلت در بازار ایران

فولاد ایران: قیمت شمش در هفته گذشته روند نزولی داشت روز شنبه میانگین قیمت سایزهای 125 و 150 میلیمتر 31075 ریال بود که تا چهارشنبه به 29800 ریال رسید. با اعلام مصوبه جدید و راه افتادن معاملات در بورس مشخص بود که قیمت رو به کاهش خواهد رفت علت آن عرضه فولاد خوزستان در بورس بود که تکلیف بازار را مشخص میکرد. از آنجا که شمش فولاد خوزستان دیگر زیر فشار برای لیدر بودن بورس را ندارد معاملات با آرامش بیشتر و حاشیه کمتر صورت گرفت.

دو دلیل عمده برای کاهش قیمت شمش وجود دارد :

1- دلیل اول رکود بازار مقاطع است. در طول هفته از سه شنبه به بعد بازار معاملات مقاطع کاملاً ساکت بود.

2- دلیل دوم انتظار بازار برای کاهش قیمت بود. فولاد خوزستان در آخرین فروش خود در تاریخ 14/09/97 شمش را در قیمت پایه 31780 ریال عرضه کرده بود در حالیکه در حال حاضر بازار مقاطع با این قیمت پایه نمی خواند در نتیجه می بایست قیمت نزولی باشد.

در هفته گذشته آهن اسفنجی در قیمت 14312 ریال پیشنهاد شد که هیچ خریداری نداشت علت آن اینست که آهن اسفنجی در روز چهارشنبه در قیمت پایه 12000 تا 12500 ریال خارج از بورس عرضه میشد ولی خریدار نبود، اگر قیمت آهن اسفنجی تغییر نکند قیمت شمش باید کاهش یابد. یک نکته در بازار شمش در حال برجسته شدن است آنهم قیمت ضایعات است، اگر روند قیمت ضایعات صعودی باشد قیمت شمش کوره های قوسی کاهش نخواهد یافت. این به معنای کاهش تولید این کارخانه هاست که در حد کارخانه های کوچک تعریف می شوند این کاهش تولید ایجاد فضا برای تولیدکننده های شمش القائی خواهد کرد. تقاضای اسفنجی بالا خواهد رفت و در نهایت قیمت شمش ثابت می ماند و یا اندکی بهبود خواهد یافت. در هر تحلیلی در مورد آینده بازار شمش باید به این نکته توجه کرد چرا که خارج شدن یا کاهش تولید شمش قوسی تاثیر گذار بر بازار شمش خواهد بود. مساله دیگر صادرات است، فولاد خوزستان در آذرماه 42 درصد و ذوب آهن اصفهان 77 درصد کاهش صادرات نسبت به ماه قبل داشته اند. این کاهش صادرات باعث افزایش عرضه خواهد شد آنچنانکه روز چهارشنبه عرضه 50 هزار تنی فولاد خوزستان با توسل به اعتباری بودن 45 هزار تن به فروش رسید. اکثر دست اندرکاران انتظار دارند با توجه به رکود بازار مقاطع روند قیمت شمش هم نزولی باشد. عده ای استدلال می کنند که قیمت به کف خود رسیده است ولی حتی اگر قیمت به کف خود هم رسیده باشد تقاضای واقعی برای شمش محدود است بنابراین زمینه ای برای افزایش قیمت فراهم نیست.

 

مقاطع

فولاد ایران: در هفته ای که گذشت در بازار صادرات چین قیمت میلگرد حدود 15 دلار افت هفتگی را تجربه کرده 465 دلار هر تن فوب ثبت شد.

میلگرد صادراتی سی آی اس 5 دلار از هفته قبل ارزان تر شده 450 دلار هر تن فوب شد. میلگرد صادراتی ترکیه حدود 2 دلار ارزان تر شده 443 دلار هر تن فوب بود. در جنوب شرق آسیا بازار واردات میلگرد بی حرکت و قیمت در حدود 475 تا 485 دلار هر تن سی اف آر بود.

در بازار داخلی اروپا میلگرد حدود 10 یورو ارزان تر شده 525  یورو هر تن درب کارخانه ثبت شد.  در بازار امریکا نیز میلگرد همچنان 698 دلار هر شورت تن درب کارخانه و در ثبات بود.

مقاطع در بازار ایران

فولاد ایرانقیمت مقاطع روند نزولی داشت. میانگین قیمت میله گرد سایزهای 8 تا 32 میلیمتر روز شنبه 36284 ریال بود که تا چهارشنبه به 35530 ریال رسید. قیمت تیرآهن بهم ریخته بود و روند صعودی داشت علت آن عدم عرضه شفاف بود میانگین روز شنبه برای سایزهای 14 تا 18 محصول ذوب آهن از 42767 ریال به 43800 ریال هر کیلو رسید. علت نزولی بودن قیمت مقاطع ضعف شدید تقاضاست دو عامل روی این تقاضای لرزان تاثیر جدی گذاشته اند.

اول نگاه منفی بازار نسبت به روند قیمت ها و عقب نشینی تجار از خرید کالا بخصوص آنکه با افزایش قیمت در هفته های قبل انبارها به اندازه کافی پر شده است .

دوم روند نزولی صادرات که بسیار مهم است این امر بازار را از سمت عرضه تحت فشار خواهد گذاشت. شاهد هستیم که در هفته گذشته نه فقط ذوب آهن که کارخانه های دیگر هم برای فروش محصولشان به بورس روی آورده اند فارغ از اینکه آنها موفق به فروش بشوند یا نه ولی این عرضه ها سیگنال هائی است که به بازار داده می شود و باعث محافظه کارتر شدن تجار می شود. بازار فکر می کند که هنوز قیمت ها به کف خود نرسیده و انتظار دارد قیمت پائین بیاید این انتظار در روزهای آخر هفته با تخفیف هائی که کارخانه های  میله گرد میدادند تقویت شده است.

 

ورق

فولاد ایران: ورق گرم صادراتی چین در هفته دوم ژانویه حدود 2 دلار ارزان تر شده 478 تا 480 دلار هر تن فوب شد. در بازار داخلی چین ورق گرم حدود 5 دلار افت داشته 542 تا 544 دلار هر تن درب کارخانه شنیده شد.

ورق گرم صادراتی سی آی اس در 450 دلار هر تن فوب بی حرکت ماند و بازار آن در رکود بود. در جنوب شرق آسیا ورق گرم 470 تا 480 دلار هر تن سی اف آر و بدون تغییر باقی ماند. در ترکیه نیز ورق گرم وارداتی حدود 465 دلار هر تن سی اف آر و ثابت بود.

در بازار داخلی امریکا ورق گرم از 726 دلار  به 720 دلار هر شورت تن درب کارخانه کاهش یافت. در اروپا نیز ورق گرم  522 یورو هر تن درب کارخانه و در ثبات بود.

ورق در بازار ایران

فولاد ایران:  قیمت ورق گرم ضخامت 2 میلیمتر محصول سبا در اصفهان روز شنبه هر کیلو 47000 ریال بود که تا آخر هفته به 46000 ریال رسید در حالیکه فضا برای تخفیف هم بود. ورق نورد و لوله ضخامت 2 میلیمتر روز شنبه 45500 ریال پیشنهاد میشد ولی تا آخر هفته با 1000 ریال کاهش روبرو شد تقاضا بسیار ضعیف بود و خریدارها در بازار با احتیاط عمل میکردند.

ورق های گرم ضخامت 4 تا 15 میلیمتر رول هر کیلو 42950 ریال بود که تا آخر هفته به 42767 ریال رسید. روز یکشنبه نامه ایمیدرو در شبکه های اجتماعی باز شد که به دستورالعمل بانک مرکزی برای تحت فشار قرار دادن فولادیها برای بازگشت ارز حاصل از صادرات اعتراض کرده بود. محتوی نامه ایمیدرو نشان میداد که ارگان های اقتصادی کشور از یکدیگر بسیار دور هستند چون ایمیدرو شیوه فروش و بازگشت ارز را برای بانک مرکزی توضیح داده بود یکی از دلایل لطمه خوردن صادرات فولاد همین غریبه بودن نهادهای تصمیم گیر اقتصادی در دولت است. در شرایط تحریم باید یک تیم اجرائی قوی که متحد و یکدست باشند در کنار یکدیگر برنامه ریزی کنند نه آنکه یک نهاد یک شبه تصمیم بگیرد و به گمرک نامه بزند تا تعهدات قبلی ایفاد نشده صادرات در جریان متوقف شود !! آمار آذر ماه نشان میدهد که صادرات آذرماه فولاد مبارکه نسبت به آبان 77 درصد کاهش یافته است این امر اگر ادامه یابد صنعت فولاد دچار مشکلات زیادی خواهد شد.

ورق های اکسین هفته گذشته با افزایش قیمت روبرو شد که ناشی از محدودیت عرضه بود ولی از روز چهارشنبه عرضه ها شروع شد بالطبع در هفته آینده شاهد ثبات قیمت این کالاها خواهیم بود میانگین قیمت روز شنبه سایزهای 10 تا 40 میلیمتر 40588 ریال بود که چهارشنبه به 41100 ریال رسید.

ورق سرد روند نزولی داشت علت این امر کاهش تقاضا از یک طرف و کاهش قیمت عرضه مبارکه در بورس بود، مبارکه در تاریخ 10/10/97 ورق سرد را در قیمت 47746 ریال پایه فروخته بود ولی در 17/10/97 همین کالا را در 42971 ریال عرضه کرد، مشخص نیست که چرا فولاد مبارکه در خلال یک هفته قیمت پایه را حدود 5000 ریال کاهش داد این در حالی است که موفق به فروش کل مقدار عرضه در قیمت پایه 48254 ریال شد به هر حال این عرضه تاثیری جدی روی بازار گذاشت. میانگین قیمت روز شنبه برای ضخامت 40/0 تا 5/2 میلیمتر که 63692 ریال بود در آخر هفته به 63317 ریال کاهش یافت این نگرانی در بازار ایجاد شده که رفتار مبارکه غیر قابل پیش بینی است. این واحد بزرگ نه برای تعادل بازار که برای کسب نقدینگی و افزایش فروش تلاش می کند به همین دلیل یک روز ورق گرم B را در قیمت ارزان پیشنهاد میدهد روز بعد ورق سرد را .

ورق گالوانیزه با ثبات قیمت روبرو بود در مورد این کالا هم مبارکه خودزنی کرد و 2000 تن ورق را در قیمت 57672 ریال عرضه کرد ولی رقابت ناشناخته، قیمت را تا 72617 ریال بالا برد در حالیکه قیمت بازار در روز شنبه برای ضخامت های 40/0 تا 5/1 میلیمتر 75794 ریال بود و در پایان هفته روی 75356 ریال بسته شد قیمت های بازار با آنچه که در بورس انجام شده مطابقت ندارد حتی اگر خریدار با اعتبار اسنادی 90 روزه هم خرید کرده باشد ، جای سئوال دارد.

  


بازار ایران: م. چیت ساز

بازار جهان: م. تابان شمال

پایگاه خبری فولاد ایران  

۲۲ دی ۱۳۹۷ ۱۰:۲۲
تعداد کلیک: ۱۷
تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۱۰/۲۲